Mňága a Žďorp: „Jo, tak oni to dělají takhle?! Tak to my to uděláme přesně naopak!“

zdroj: archiv_kapely

 

Slaví čtvrtstoletí!

 

Petře, kapela Mňága a Žďorp slaví letos zásadní jubileum 25 let od svého vzniku. Jak se cítíte?

Jako já?:) Cítím se výborně! Bylo to bezvadné čtvrtstoletí. Spoustu věcí jsme si užili. Měli jsme víc štěstí než rozumu, to rozhodně, ale taky jsme tomu štěstí šli dost naproti. Tím chci říct, že to taky byla dost často tvrdá práce, sem tam to drhlo jak sviňa a občas jsme pluli v ponorce, která plula velmi hluboko. Naprosto převažující pocit je však radost!

 

Nějaké bujaré oslavy jsou v plánu?

Napůl bujaré a napůl pracovní. Ta práce spočívá v tom, že chceme připravit koncerty s mnoha hosty, na kterých budeme hrát společně naše písničky. Takže se na to musíme pořádně připravit, abychom si to pak mohli pořádně užít! A ne stresovat se a přemýšlet, co máme hrát. Tahle vystoupení se odehrají v létě na dvou festivalech a během podzimní šňůry k albu coververzí Dáreček.

 

Za tu dobu se každá kapela, vaší nevyjímaje, zásadním způsobem vyvine v tvorbě i přístupu k životu obecně. Jakým způsobem se vyhýbáte či zbavujete případně nabytého pocitu vyhoření (myšleno uměleckého)?

Vždycky když jsme vymýšleli novou písničku, snažili jsme se, aby nás všechny bavilo ji hrát, abychom se na ni těšili a abychom tou písničkou všechny ohromili.:) Nikdy jsme žádný song nebrali jako nějakou výplň na desce. To se nikdy nezměnilo. Samozřejmě se nám mockrát stalo, že se nedařilo, že nás nic nenapadalo, hodně pokusů jsme opustili. Myslím, že všechno je o pocitu. Každý cítí, co je dobrý, a když se nedaří, je lepší netlačit a jít od toho. Taky máme, myslím, docela sebereflexi a spolupracujeme s lidmi, kteří nám rychle a natvrdo řeknou, že je něco špatně, když to tak cítí, zatímco my můžeme být v jakémsi autorském zaslepení. A taky po patnácti albech už nemusíme nikomu nic dokazovat, jen chceme dělat dál písničky tak, jak nás to baví.

 

Poslední deska Dáreček je složená z vašich písní, které však interpretují kolegové z branže. Některé předělávky jsou pojaty velmi originálně. S kterým z mnoha zvučných jmen se spolupracuje nejhůře?

Se všemi se spolupracovalo bezvadně! Byla to skvělá práce! Komunikaci s interprety jsem obstarával sám a fakt jsem si to užil. Jasně že někdo měsíc nebral telefon nebo zpracoval spontánně jinou písničku, než jsme se domluvili, ale to patří k věci.:) Jsme všichni lehce pošahaní, jinak bychom tohle nemohli dělat. Občas jsem se zastavil a uvědomil si, kolik skvělých talentovaných a zajímavých lidí se zabývá našimi písničkami, a byl to tedy boží pocit! Skvělá sklizeň!

 

A kdo vás nejvíce překvapil tím, že dokázal vdechnout vaší písni nový rozměr a smysl?

Překvapili mě všichni! Opravdu. Kapela Tři sestry například skoro vůbec nezměnila aranžmá, ale dala tomu takový drajv, že jsem čuměl! Kryštof, Ty Syčáci, Slobodná Európa, Skyline, Listolet, The Fakes, Tata Bojs, Čechomor… chtěl bych opravdu vyjmenovat všechny!

 

Netajíš se tím, že jsi fanda do Praga Union, na Dárečku jsou i WWW. Obě kapely zastupují výrazně odlišnou část hip hopové produkce u nás, pro mnohé tu kvalitnější. Neplánuješ s nimi nějakou další formu spolupráce či začlenění prvků tohoto žánru do vaší nové tvorby?

Neplánuju, ono se to nějak vyvrbí samo. Takhle se, myslím, ani moc plánovat nedá.:) Hip hop mám rád, ale jenom něco a to něco stejně spíš připomíná písničky.:) Takové ty černochy v bazénu s nahatýma šťabajznama na střeše mrakodrapu, co huhlají do ukradených podkladů, které by sami nikdy nevymysleli, protože nemají čím, moc nemusím, ale takový Nas, to je něco!

 

Hodně koncertujete. Je pro vás z pracovního hlediska příjemnější živé hraní, nebo práce ve studiu?

Obojí je skvělé! Když se tedy daří… Na koncertech jsem víc v pohodě, je to věc přítomného okamžiku. Když se něco nepodaří, můžeš se tomu zasmát a hrát dál. Ve studiu musíš umět využít dobré nálady a dotáhnout věci co nejdál. Je to hodně o soustředění.

 

Jak vnímáte současnou hudební scénu vy v poklidném Valmezu? Stejně tak chaoticky jako my tady v Čechách?

Nevím. Od Elektrïck Mannů odešel Zhor a ICE-B, což je fakt škoda! Nové složení jsem ještě neslyšel. Jinak moc přehled nemám.

 

Máte radu pro mladé talenty, jak se prodrat k fanouškům? Co třeba povinně zhlédnout film Happy End?

Rady… no, nikdy jsem je moc neposlouchal. V začátcích Mňágy jsme si vždycky řekli: „Jo, tak oni to dělají takhle?! Tak to my to uděláme přesně naopak!“:) A mockrát to i klaplo.

 

5x a rychle

Lennon nebo McCartney? Dřív Lennon, teď McCartney.

Pokládáš internet za spásu nebo zhoubu hudby? Ani jedno.

Hodinový hotel nebo Miluju? MILUJU!!!

Jak se máš, čím se aktuálně bavíš krom muziky? Mám se skvěle, bavím se životem!

Je před Mňágou nějaký koncert nebo jiná událost, na kterou bys rád upozornil? Dárečkovské koncerty s hosty na Sázavafestu a Colours of Ostrava, 21. 11. Lucerna Praha.