Kabát – Do pekla do nebe (2015)

Teplickou kapelu Kabát asi netřeba představovat. Po dlouhých pěti letech se nám banda kolem Pepy Vojtka připomněla s novým albem. Stojí za to? První singl z alba Do pekla do nebe kapela vypustila do světa před domácím mistrostvím světa. Brousíme nože, měla být hymnou hokejového národa ale to kapele i přes masivní promo nevyšlo.

 

Nosič otvírá energická písnička Bang! Přesně tak, jak to od kabátů známe, s refrénem pro zpěv ve sprše i na vypichu. Do pekla do nebe dost překvapí především svou, na kabáty až moc uměleckou, předehrou, ale pozitivně. Western Boogie je stejně jako dvě předešlé písničky typickou ochrannou známkou kapely, tak jak je známe z přelomu století.

 

A tím se dostávám pomalu ale jistě k počinu s názvem Pirates. Asi jedno z nejpříjemnějších překvapení z celého CD. Moderně pojatá aranž písničky a spoustu zvratů, přesto jde o přímočarou a energickou písničku. Následuje Proti proudu písnička, která zaujme spíš než hudbou, textem. V pořadí šestý kousek z nového alba pojmenovala skupina příhodným názvem Valkýra. A u této písničky je potřeba se zastavit. Jde asi o nejpovedenější počin z alba a to jak po stránce textařské, tak i hudební. S příměsí kontrabasu zní tóny skladby o to zajímavěji. Album dále plyne ve svém tempu, ale bohužel mi přijde, že spíš jde jen o omáčku. Zaujme snad jen Do Bolívie pro banány svým aktuálním tématem.

 

Celkově bych zařadil nové CD skupiny Kabát mezi podařenější kousky. Mnoho lidí tvrdí, že kapela přitvrdila a vrací se ke kořenům. Stejné množství lidí však tvrdí opak. A proto nechám jen na Vás, co o tom soudíte.