Jsme jako Beatles, halekají Vesper ze sprchy

Šesté řadové album kutnohorských hard-popových Vesper je na světě a nese lakonický název VI. Kapela jej připravovala více než rok a producentskou taktovku vzal do ruky bývalý baskytarista Chinaski, výborný skladatel a muzikant Ondřej Škoch.

Jedenáct zbrusu nových skladeb a skryté překvapení, to je obsah nového CD Vesper VI, jež kapela symbolicky vypouští do hudebního světa ve státní svátek, tedy 28. 10. 2021. Doposud se Vesper prezentovali tvrdším, inteligentním hard-popem a koncepčností svých alb, nyní jako by si však řekli „pětkrát a dost“, šestka předznamenává novou éru.

Novinka se odlišuje především celkovým soundem a posunem v aranžích a zvukových definicích jednotlivých skladeb. Vesper se nebáli použít samply, industriální a retro zvuky a vytvořili pod taktovkou producenta neobvyklou mozaiku hudebních mini děl. Ta tam je koncepčnost, album osciluje mezi punk-popem až art rockem. Stále jde ale o písničky, které nesou jasný rukopis obou autorů, Milana Jahodáře a Pavla Ladry.

„Odkaz na Beatles je samozřejmě nadsázka, vždycky nás bavilo dělat si ze sebe legraci, ale na druhou stranu, co byl pro Beatles Liverpool, tedy zásadní domovská scéna, to je pro nás Kutná Hora, kterou máme moc rádi, rádi v ní hrajeme a máme v ní a okolí spoustu přátel a fanoušků. Takže v tomhle smyslu to vlastně sedí.“, říká s úsměvem kapelník Milan jahodář.

Datum vydání alba skupina nasměrovala symbolicky na den státního svátku. Je to jedna z tradic kapely. Termíny vydání ať už celých alb, nebo singlů, se od určité doby u Vesperu váží k významným dnům. Další tradicí je využití slovní hříčky v názvu alba. Nejinak je tomu i u Vesper VI. „Slovní hříčku ať si každý najde sám, nápověda by zkazila tu hravost s obrazem a slovy. Nad datem vydání jsme celkem nepřemýšleli, jsme Češi, zpíváme česky a pro české publikum, naše ambice se drží „doma“ a až na historické výjimky můžeme být celkem hrdí, že jsme Češi. Takže když se album dokončilo teď na podzim, datum vydání vycházelo jasně.“, doplňuje klávesista Pavel Ladra.

Aktuálně se skladby z alba Vesper VI začínají objevovat na několika českých radiostanicích, fyzickou distribuci nosiče zajišťuje firma Supraphon a nové pecky najdou posluchači od 28.10.2021 i na všech významných online streamovacích hudebních platformách. Kapela pomalu začíná nové věci přetavovat do koncertní podoby, protože po roční pauze se bude snažit v maximální možné míře vrátit i na svá tolik oblíbená koncertní pódia.

Další hudební období skupiny Vesper se tedy ponese ve znamení čísla 6.