Jména, která udávají 30 let směr české country se sejdou v Lucerně a natočí tam DVD
6.4.2013
20.00

Nejvýznamnější české country a trampské kapely a interpreti na jednom koncertě, ze kterého vznikne DVD a pořad pro televizi. To je druhý ročník festivalu Dvorana Country naplánovaný na 6. dubna do Velkého sálu pražské Lucerny. Na pódiu se od 16 hodin až do půlnoci vystřídají největší hvězdy tohoto žánru u nás. Namátkou Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavel Bobek, Honza Vyčítal s Greenhorns, Wabi Daněk, Žalman a spol, Vojta Kiďák Tomáško, Pacifik s Tony Linhartem nebo Cop.

 

Ty pro zpestření programu doplní třeba AG Flek či Patrola – Šlapeto. Vstupenky jsou k dostání v sítích Ticketportal, TICKETPRO a na recepci Country rádia.

 

„Lucerna ve mně vyvolává odjakživa lehké chvění. Pro trampy či rockery to byl vždy vrchol. V tom sále je totiž cítit historie i genius loci. Velký prostor vám nic neodpustí a má zvláštní akustiku. Někdy s nadsázkou říkám, že se tam zvuk o ty balkony tak tříští, že se na pódium vrací o dvě sekundy později a o půl tónu níž. Přesto je zážitek tam být,“ popisuje před koncertem například zpěvák Wabi Daněk, který na Dvoraně Country zahraje s Milošem Dvořáčkem.

 

To, že se na stejném koncertě potká s tolika významnými kolegy z branže, bere jako velké plus. „Zase uvidím muzikanty, které jsem nějakou dobu nepotkal. Prohodíme spolu pár slov a užijeme si to stejně jako posluchači,“ dodává.

 

První ročník festivalu, ještě pod názvem 1. Zimní potlach pořádali organizátoři loni v Lysé nad Labem v cirkusovém stanu. „A protože bylo beznadějně vyprodáno, troufli jsme si letos na velkou Lucernu,“ říká jeden z promotérů akce David Němeček.

 

Tentokrát se však dramaturgové podle něj snažili pozvat největší jména, která v posledních desetiletích udávají podobu české country a trampské muziky. „Je možné, že se v minulosti tito interpreti už sešli na jednom pódiu v rámci nějakého festivalu. Tentokrát to však bude ojedinělé tím, že všechna vystoupení zaznamenáváme na DVD, jehož režie se ujme Radan Dolejš. Pro další generace tak zůstane záznam interpretů, kteří se stali už za svého života legendami. Jednou z nich bude i Pavel Bobek, který loni oslavil 75 let a nedávno získal Anděla za dlouholetý přínos české populární hudbě,“ doplňuje Němeček.

 

S tím ostatně souhlasí i režisér Dolejš, podle kterého Dvorana Country naplňuje význam pojmu hudebních legenda. „Co jméno účinkujícího, to opravdová legenda na českém trampském, folkovém či country nebi. Potkat na jednom místě namátkou třeba Jitku Vrbovou, Wabiho Daňka či Honzu Vyčítala spolu s kapelami jako jsou Pacifik, AG Flek či Druhá tráva s Robertem Křesťanem a Pavlem Bobkem, to je pro mne zážitek už jen jako pro diváka,“ popisuje Dolejš.