JamRock 2011 skončil až dnes!!! Festival byl letos největší.

Až o týden později končí pro pořadatele třídenní festival JamRock. Dnes přinášíme zajímavosti a novinky, které tento u nás atmosférou nedostižný festival přinesl. Největší úspěch sklidili britští Reef, kteří neztratili nic ze svojí světové energičnosti ani skvělého hlasového podání zpěváka Garyho Stringera. Za českou scénu po stránce pěveckého výkonu jednoznačně strhl diváky výjimečně vystupující Dan Bárta s Alicí, z kapel pak Chinaski, Vypsaná Fixa, Wohnout, Sto Zvířat, David Koller, který zde po jedenácti letech zazpíval několik songů s Lenkou Dusilovou a skupina UDG. Skáčkově naladěné diváky doslova strhla k tanci a dovádění španělská Trashtucada.

Výborný  výkon s úplně novými skladbami podal Čechomor, Franta Černý s Karlem, kteří přiletěli letadlem ze svatby a hned po koncertu tímtéž odlétli na narozeniny do Brna.

Z mladých novějších kapel měli posluchačský rekord Mother´s Angels z Litomyšle, kteří pravidelně dostanou diváky svojí nepřebernou energií a písničkami, které se prostě „zapíšou“ a výborná kapela Eddie Stoilow.  Tvrdší muziku milující část publika uspokojili bez výhrad Momma Knows Best. Čtvrteční metalový den vyvrcholil švédskou legendou Therion, kteří byli vynikající muzikantsky, ale do varu dostávali diváky jen staršími skladbami, v nových věcech jako by jim docházela údernost a přímočará nápaditost. Z pohledu divácké účasti byl však čtvrtečním vrcholem Lou Fanánek se Syny Výčepu. Přinesli radost, vtip a „šťavnatou“ muziku.

Pátek už ohlásil docela jinou! Zástupy lidí dávaly tušit, že opět padne divácký rekord! Přesto, že Vypsaná Fixa drtila nedohlédnutelný dav, aby ji vystřídali stejně úspěšné Chinaski spolu s UDG a Martou Jandovou s německými Die Happy jako višničkou na dortu, přesto se tak nestalo. Loňský počet byl zatím jen dorovnán. A tak vše zůstalo otevřené s otazníkem: „jaká bude sobota?“!

Jenže sobota vytáhla všechny trumfy včetně krásného počasí, super naladěných diváků a úplné špičky kapel, nejen českých, ale i zahraničních. Festival byl oficiálně zakončen skvělými Sto Zvířaty a zdálo se, že tři dny plné muziky vrátí skrze neděli všechny do reality všedních dnů. Jenže… v neděli bylo ještě polovinu sobotních a některé páteční kapely vidět, jak popíjejí a baví se v kordonech fanoušků v Žamberku v náručí restauračních zahrádek. Švédským  Therion se tak nechtělo a tak dlouho posouvali odjezd na letiště, až jim nakonec letadlo uletělo. Porucha autobusu, která je potkala, už stejně neměla pražádný vliv na možnost stihnout let. Ostatní měli program méně časově riskantní a tak si mohli dopřát odjezd podstatně později, než byl čas jejich koncertu. Drtivá většina hlavních kapel jako každý rok spala, lépe řečeno měla nocleh, na srubech Haida v Českých Petrovicích, kde však nakonec z velké části zůstaly postele ustlány až do rána. Stylové prostředí místní restaurace vyvolalo v některých muzikantech chuť se opravdu dlouho bavit a tak sobota končila o půlnoci v neděli.

Letošní JamRock se opět posunul dál a jej otázkou kde to může skončit. Jisté však je jedno – atmosféra a nálada zde panující nemá na českých festivalech obdoby a stále větší množství diváků letos např. i z Německa a Slovenska, ale i Aše, Ústí nad Labem nebo Plzně a Prahy dává tušit, že se JamRock již pohybuje v nejvyšších vodách…