Iron Maiden přivezli kromě muziky i skvělé divadlo!

Hudební kritici, blogeři i fanoušci jsou toho názoru, že koncert kapely Iron Maiden v Letňanech patřil k tomu nejlepšímu, co můžou nabídnout. A já se k nim rád připojím.

 

Tato metalové legenda mě provází už od dětství, vzpomínám si, kdy jsem si za jednu z prvních výplat koupil jejich kazetu (ano, takovou tu malou krabičku s dírama a páskem jak do psacího stroje). Proto se dalo čekat, že budu mezi prvními, kdo bude rozrážet brány do areálu.

 

Podařilo se mi získat velmi slušné místo, ale nadšení na chvíli opadlo, protože do startu první kapely zbývaly skoro dvě hodiny. Mám štěstí na ukrutné vedro a přímé slunce – ani dnes to nebylo jiné.

 

S radostí jsem proto uvítal změnu, kdy se na pódiu objevila první kapela – THE RAVEN AGE. Můžu říct, že v tomto případě jablko nepadá daleko od stromu, v Ravenech působí George Harris, syn Stevea Harrise právě z Maidnů. Předvedli set melodického metalu, který mě zujal a mile překvapil, protože z jejich youtubového kanálu jsem se nikdy na zadek neposadil.

 

Dalším supportem, který The Raven Age střídal, byli KILLSWITCH ENGAGE se svým core metalem.Předvedli opravdu pěknou prácičku, ale oproti Ravenům, kteří mi sedli překvapivě víc, jsem čekal trochu něco jiného.

 

Nervozita roste, nad stagí se vznáší ohromné letadlo a show začíná! Nabíhá Bruce Dickinson v helmě z druhé světové války, já se nadechnu a první výdech přichází asi až někdy v metru dávno po koncertu.

 

 

Zvuk se v prvním songu sice trochu hledá, ale od druhého už jde všechno jako po másle. Na podiu se střídá jedna scéna za druhou, ať už zmiňované letadlo, okna katedrály nebo šerm s Eddiem. Při písni Trooper střílel Bruce z muškety, na které měl připevněnou českou vlajku, nechyběl ani ohromný kříž nebo plamenomety na rukou.

 

 

Zazněly i songy z éry, kdy v kapele ještě Dickinson nepůsobil a setlist byl sestavený hlavně ze starších hitů, které se na koncertech moc neobjevují (plus samozřejmě písně, bez kterých by se vystoupení neobešlo – jako třeba již zmíněný Tropper nebo třeba Fear of the Dark – tady jsem neslyšel téměř nic, protože dav okolo mě naprosto přehlušoval celý zvuk z podia). A při Clansmanovi řvaly refrén „Freedom“ celé Letňany.

 

Přestože je Dickinsonovi už 60 let, patří mezi svými vrstevníky k naprosté špičce!

 

 

Vizuální stránka celého koncertu výborně korespondovala s tou hudební, nezaznamenal jsem žádné hluché nebo slabé místo. Zkrátka to byl skvělý koncert, Iron Maiden se ukázali v perfektní formě.