Irnis: „Zpíváme česky a zakládáme si na líbivých peckách a divokých koncertech!“

foto: archiv kapely

autor: Šárka Chomoutová

 

Vyzpovídali jsme valtickou kapelu IRNIS, která nám prozradila novinky o nové desce, videoklipu a o tom, co chystají do budoucna! Tak tady je!

 

Jste začínající kapela, svou fanouškovskou základnu teprve rozjíždíte, ale i přes to se vaše klipy dostaly do Óčka a MTV, jak jste to dokázali a jak dlouho na scéně vlastně působíte?

Fungujeme něco málo přes 1 rok. Videoklipy jsou právě to, na čem asi nejvíce pracujeme. Do Óčka a MTV se dostal už první klip k písni „Originál“, což nás motivovalo hned zapracovat na druhém k písni „Nad Zemí“. Ten zasáhl dokonce 1. místo v hitparádě Wishlist na MTV a Mixxxer na Óčku jsme s ním také navštívili. Teď máme už třetí. Je to úplná novinka, píseň „Všechny cesty vedou za Tebou“.

 

Můžeš představit Irnis našim čtenářům?

Jasně, IRNIS je mladá, šestičlenná kytarovka z Valtic na jižní Moravě.

 

Můžeš nám přiblížit váš poslední klip? 

Teď jsme točili klip na píseň „Všechny cesty vedou za Tebou“. Je to vlastně náš první lovesong, takže jsme chtěli vymyslet něco „hogofogo“ a naštěstí máme pár kilometrů od domu jedno z nejromantičtějších míst v republice. Oblékli jsme bílé košile a po domluvě s kastelánkou jsme klip točili přímo na zámku v Lednici. Režírovat přiletěl z Anglie Pete Frolich, za kamerou byl opět mikulovský SeeJ. a stříhala to v Polsku Joanna Oleksy, takže klip je výsledkem Česko-Polsko-Anglické spolupráce.

 

A co debutová deska, ještě na ní pracujete nebo máte hotovo?

Deska je po dlouhé a úpěnlivé práci hotová. Pokřtili jsme ji 9.11. v našich rodných Valticích v klubu Kinopolis společně s kapelami Zakázaný ovoce a Zoči voči. Na pozici kmotra přijal pozvání Michal Hrůza. Samotného křtu se nakonec bohužel nemohl účastnit, protože se konal daleko od jeho bydliště a naskytly se jiné povinnosti, takže jsme se s Michalem sešli a natočili video, které jsme promítali při křtu na plátně v Kinopolisu. Nebyl to tedy účel, ale křest byl provedený takovou progresivní, elektronickou formou. Každopádně mělo to úspěch a CD se už na křtu i po něm prodalo dost.

 

Čím by jste nalákali čtenáře, aby si desku poslechli?

Album nese název „Nad Zemí“ podle posledního singlu a máme hned 10 důvodů, proč by si čtenáři měli album poslechnout. Je na něm totiž 10 našich nejlepších songů. Je to takové best-off naší dosavadní tvorby.

 

Kde všude vás letos fanoušci uvidí, vyrážíte i za hranice Moravy?

Letos jsme toho stihli hodně, takže si berem dovolenou a do konce roku se zaměřujeme spíše na nové klipy a promo k debutovému albu. Už se ale těšíme na festivalovou sezónu 2014, to plánujeme objet úplně celou republiku a snad se podíváme i na Slovensko. Tento rok stihneme už jen jeden koncert. 28.12. budeme v Praze v klubu Music city v rámci soutěže RockPro.

 

Jaké je v dnešní době zakládat kapelu? Jak je známo trh je kapelami přesycený, jaké jsou vaše cíle, sahají vysoko nebo se držíte zatím při zemi?

Při zemi se rozhodně nedržíme, o tom vypovídá i název našeho alba „Nad Zemí“ a odráží se to taky v našich textech. Trh je přesycený, ale málokdo dělá hudbu pro lidi jako my. Zpíváme česky a zakládáme si na líbivých peckách a divokých koncertech. Věřím, že je v Česku plno skvělých muzikantu, ale my prostě děláme, co nás baví, a konkurenci neřešíme.

 

A co by jste fanouškům i-kliku vzkázali?

Chtěli bychom všem poděkovat za přízeň, hodně to pro nás znamená. Jestli nás někdo chce podpořit, v první řadě budeme rádi za „lajk“ na našem facebooku (facebook.com/IRNISmusic).