IRNIS – Nad zemí (2013)

Je to už nějaký pátek, co vydali chlapci ze skupiny Irnis CD s názvem „Nad zemí„. Pro kluky z jihu Moravy je to debutové album, které osloví široké spektrum posluchačů. Irnis je 6-ti  členná kapela z Valtic hrající pop-rock s hravými prvky rapu a hip-hopu. Na desce najdeme 10 písní a nabízí nám necelých 40 minut poslechu, je to takové „best of“ z ročního působení kapely, které bylo natočeno díky spolupráce s městem Valtice. Pro ty co tuto skupinu neznají a neví, co od ní můžou očekávat, můžu jen prozradit, že hrají krátkou dobu, něco přes rok a sbírají samé úspěchy v českých rádiových hitparádách jeden za druhým.

 

Kapela sází na české líbivé texty a skvělou show při živých vystoupeních. Celé album se celkově povedlo po zvukové stránce, které vznikalo v brněnském nahrávacím studiu Reset v roce 2013 a na výsledek dohlížel producent Roman Kašník. Křest online casinos desky proběhl 9.11. 2013 ve Valticích v klubu Kinopolis, za kmotra si kapela vybrala známého muzikanta Michala Hrůzu /ex Ready Kirken/. Právě díky své stylové rozmanitosti si posluchač přijde na své podle chuti, nálady, plné energie a života. Hned z úvodu pánové energií vůbec nešetří. Autorem textů a hudby je frontman kapely Josef Vališ. V textech poznáme romantiku a trápení, zároveň radost a zármutek.

 

 

Pro kapelu, která funguje rok, se roztrhl pytel s nahráváním videoklipů. Doposud natočili 3 oficiální videoklipy o které se postaralo zvučné česko-polsko-anglické trio Pete Frolich, Joann Oleksy a See J.

Singl Originál sází na jednoduchost, hlasitost. Vynikající hlas Pepína Vališe a jednoduchý refrén, při kterém si budou notovat převážně fanoušci při koncertech. K písni Originál byl natočen klip z ulic města Londýna, kde kolemjdoucí z různých etnik ukazují na kameru ceduli s nápisem  „jsem originál “ ve svém domovském jazyce. Druhá půlka videoklipu se točil ve Valticích.

Irnis jsou nad zemí, ale zároveň nad věcí, jelikož právě singl  „Nad zemí“ je věnován zesnulému kamarádovy, který tragicky zahynul při nehodě na motorce.

Nebudu sám, co nejlépe vyvedenou skladbu vyhodnotím jako „Všechny cesty vedou za tebou„.  Je to jediná pomalejší píseň, takový  „lovesong“, který je natočen na zámku a přilehlém parku Lednice .

 

Pokud si člověk poslechne desku od začátku až do konce, pozná celkový prožitek Irnis. Každá písnička je jiná, sílu jim dává Valtické víno a jak zraje víno, tak stejně zraje i jejich hudba.

 

Tip na hit : Originál, Všechny cesty vedou za tebou, Nad zemí, Amulety