INÉ KAFE – Právo na štastie (2011)

Slovenská legenda INÉ KAFE vydává nové CD. Kluci jej nazvali „Právo na štastie“ a od roku 2003 je to první deska s novou tvorbou. Takže se určitě máte na co těšit.

INÉ KAFE toho stihli opravdu hodně, takže by nebylo od řeči si jejich bohatou historii připomenout od začátku.

 

Vše začíná v Bratislavě. Píše se rok 1995, když se zakládající členové Vratko Rohoň, Mário Chromý, Noro Komanda a Rišo Barger dohodnou a začnou zkoušet první písně. Tehdy ještě nahrávají demo na kazety. V roce 1996 do kapely přichází Dodo Pražanec na bicí a Mário Praženec na basu. Natáčí spolu první demo „Kachny“. Na konci roku z kapely odchází M. Chromý.

V roce 1997 do kapely přichází Cibi (zpěv). Kapela natáčí své druhé demo a pojmenuje ho „Situácia“. O rok později se vše mění. Vratko zakládá vydavatelství Shotgun Records. V něm natáčí první album „Vítaj!“. Přichází první singl 090x, který se dostává do rádií. Točí se i první videoklip.

V roce 1999 odchází Cibi. Kapela přechází pod Universal Music. Natáčí album „Čumil“. V anketě Slavík vyhrává objev roku. Rok 2000 byl přelomový hlavně pro sestavu kapely. Basu si bere Forus, za bicí usedá Dano a na kytaru hraje Tibor. Natáčejí spolu album „Je tu niekto?“. O rok později natáčejí další album s názvem „Příběh“, na konci roku odchází kytarista Tibor. V roce 2002 INÉ připravili pro svoje fanoušky reedici svých demáčů „Situácia&kachny“.

V roce 2003 přichází bubeník Jano Rozbora. Kluci natáčí album „Bez udania duvodu“. Od té doby kapela koncertuje až do roku 2006, kdy ukončuje existenci na základě Vratkova rozhodnutí věnovat se civilnímu zaměstnání. Děje se tak 17.2. 2006.

 

Moc dlouho to naštěstí nevydržel. O 2 roky později odehrává koncert v Bratislavě, zadarmo na parkovišti pro své fanoušky. Sestava koncertu byla: Vratko, Forus, Dodo a Wayo. Koncert se uskutečnil 22. 5. 2008.

O rok později odehrává největší samostatný koncert v Praze v Incheba aréně. Z něho vydávají DVD Live in Praha. Koncert se uskutečnil 31. ledna. V roce 2010 slaví společných 15 let. Za podpory fanoušků vyhlašují comeback v sestavě : Vratko (zpěv, kytara) Wayo (zpěv, kytara) Forus (basa) a Dodo (bicí). A to 10 ledna. Společně vydávají dvoj CD „Best Of Iné Kafe“. Ovšem koncertují už jenom sporadicky.

 

V květnu tohoto roku z kapely odešel Wayo. Aktuální sestava tak zůstala: Vratko (zpěv, kytara); Forus (basa) a Dodo (bicí).

Kapela přešla zpět pod Universal Music a natočila své 8. album,  které vyšlo v listopadu.

 

„Právo na štatie“ obsahuje 13 písní a jeden bonusový track v celkové délce 43 minut a 24 sekund. Zde je seznam skladeb: 01. Čo ak nie?; 02. Právo na šťastie; 03. Karanténa citov; 04. Veľkou palicou IV; 05. Figúrka; 06. Špinavé objatie; 07. Končím; 08. Ani minútu; 09. Paralyzovaný; 10. Koridor do raja; 11. 90%; 12. Petra po rokoch; 13. Keď všetko sa (k)rúti; 14. bonus – Keď sa vseci sjednotíme

 

Zde si můžete poslechnout úvodní píseň z celého alba „Co ak nie?“.

httpv://www.youtube.com/watch?v=LdhptkSkyZ4

 

Album oficiálně vyšlo 21. 10. 2011. Křest navíc proběhl v letadle. Kontrétně v Boingu 737. Pilotoval ho sám Vratko a na palubě bylo 144 lidí. 77 novinářů a 77 fanoušků.

Rozhodně stojí za poslech od začátku až do konce. Každý příznivec i nezávazný posluchač si určitě najde nějakou svojí píseň, která ho určitě zaujme. Můžete se těšit na pořádný kytarový nářez se zajímavými kytarovými rify.  Klukům se povedlo najít neohrané melodie a použít je tak, že pro československou scénu je to něco nevídaného. Podle některých kritiků INÉ  na „Právu na štastie“ ztratili na síle a polevili tak. Podle mě se jejich tvorba posunula na úroveň, která nemá v československém punk-rocku obdoby. Jasně můžete slyšet nápady, jaké jen tak některý muzikant nepoužívá. INÉ natočili desku, která vás rozhodně nebude nudit a zajistili si tak na dalších pár let nový materiál na koncerty. Podle slov zpěváka a frontmena Vratka bude teď natáčení nové studiové desky spíše vyjímkou než pravidlem.

 

Na desce samotné najdeme spoustu písní stejného stylu, přesto je každá jiná a vyvolá u vás rozdílné pocity. Každá z písní se navíc může pyšnit textem, který více méně dává smysl a dá se poslouchat. Mezi písně které určitě stojí za pozornost patří: Koncim; Co ak nie?; Ked sa vseci sjednotíme; Petra po rokoch; Právo na šťastie

„Koncim“ je píseň s osobitým textem a velice příjemnou hudbou. Určitě je z těch lepších písní na albu. Další z nářezových písní se jmenuje „Co ak nie?“. Album písní začíná a celá hudba a hlavně bubny šlapou rychlým tempem na hranici udržitelnosti. Spolu se zpěvem tvoří skvělou píseň.

Text o tom, že kluci mají náladu pořád hrát, nese píseň „Keď sa vseci sjednotíme“. Tuto větu si na koncertě zařve každý, možností k tomu budete mít dost. Na albu je to bonusový song. „Petra po rokoch“ je nultý singl tohoto alba. Má text o tom, co se děje, když vám opravdu někdo chybí. Navíc má velice silný refrén. Za pozornost stojí i píseň „Právo na šťastie“. Skoro každý má v sobě pocit, že by si občas zasloužil víc štěstí než má. Donutí vás se zamyslet sám nad sebou, hudba navíc taky není k zahození.

 

Zde si můžete poslechnout nultý singl „Petra po rokoch“.

httpv://www.youtube.com/watch?v=jeuhiCB4eA4

 

Tato slovenská legenda ukázala, že stále umí hrát a nepatří do starého železa. Můžeme být jenom rádi, že s INÉ KAFE můžeme nadále počítat a chodit na jejich koncerty. I když už asi nikdy nebudou v takovém hojném počtu jako dříve. O to větší ale budou přinášet zážitek, který stejně jako album jen tak nezavrhnete. Na rok 2012 mají INÉ naplánovaných 15 koncertů v ČR a SR. První z nich odehrají 2. února v pražské Akropoli. Na kompletní seznam koncertů se můžete podívat zde! na jejich stránkách.