„Hudba nám určila priority a my jí za to dáváme všechno,“ prohlašují Pipes and Pints!

foto: archiv kapely_Pipes and Pints

 

Přesně za týden se Palác Akropolis otřese v základech. Proběhne zde totiž křest nové desky kapely Pipes and Pints, kterou nazvali Found and Lost. Ptáte se, proč zvolili právě tento název? Jaké mají plány do budoucna? A jak se jim spolupracovalo s producentem Darianem Rundallem? To vše se dozvíte právě v tomto rozhovoru!

 

Léto nám již dávno dalo sbohem, ale vy jste si během něj zahráli na spoustě festivalů, ať už v ČR nebo v zahraničí. Vyzdvihli byste nějaký? A stihli jste si vůbec užít nějakou dovolenou?

Tomáš: Já si myslím, že nejvýjimečnější byl festival v Rumunsku, což je pro nás pořád dost exotická země, do které se člověk obvykle nedostane. Celkově nás baví jezdit na východ, na tamní koncerty. Konkrétně tenhle sice nebyl neobvyklej, ale ta situace, kdy ti promotér zaplatí letenky do Rumunska. Nebo to bylo do Slovinska?

Vojta: Do Slovinska jsme jeli autem. Jinak pro mě byl největší zážitek Rebellion v Anglii, kde jsme letos byli po druhý. Navíc jsme hráli na stejným pódiu jako jedna z našich oblíbených kapel Social Distortion. Takže zahrát si na velkým pódiu a ještě mít zadarmo koncert svojí oblíbený kapely a zároveň s nima ještě sdílet šatnu, to bylo asi to nejlepší.

Tomáš: A i ten fakt, že nás tam pozvali podruhý za sebou, je asi ta největší pocta, protože ten festival je jeden z nejprestižnějších na světě! Oni si tam podruhý za sebou pozvou českou kapelu a ještě nám dali lepší čas.

 

 

Téměř přesně po třech letech vydáváte novou desku. V čem je pro vás odlišná než ta předchozí?

Tomáš: Pro nás jsou to lepší písničky, líp napsaný, má to hlavu a patu, svůj podíl na tom má určitě i producent Darrian Rundall. Když to poslouchám, tak i cítím, že jsme u toho víc přemýšleli, v něčem jsme i zvolnili. Sami cítíme, že jsme se to snažili udělat emocionálnější, už to není jen o zběsilém mlácení do nástrojů. Zároveň to ale pořád má punkovej háv.

 

Vaše nové CD jste pojmenovali Found and Lost. Mají v tomto názvu fanoušci hledat nějaký skrytý význam, nebo jde pouze o spojitost se stejnojmennou písní na tomto albu?

Mike: Obojí. Měli jsme nějaké problémy v kapele a kvůli tomu i krátkou přestávku. Během toho jsme si uvědomili, že kapela je víc než přátelství, je to svým způsobem rodina, která funguje a zároveň nefunguje. A proto se deska jmenuje Found and Lost – můžeš někoho ztratit, najít, ztratit a zase najít. Zároveň ten název desky je spojený s tím songem, který je o mé minulosti, nejlepších přátelích. Snažil jsem se tam spojit obojí.

 

Jako ochutnávku jste vypustili rytmickou písničku Runaway. Proč padla volba právě na tento song?

Vojta: My jsme vlastně vybrali dvě písničky. Producent vybral song Never Let You Down a ten jsme se rozhodli vydat jako druhej, protože na něj právě natáčíme klip (pozn. rozhovor vznikal ještě před vydáním klipu). Runaway jsme vybrali my, protože je melodičtější a chtěli jsme, aby si všichni naši fanoušci, který jsme nasbírali, našli to svoje. Pořád jsme punková kapela, ale zároveň máme ambice hledat další a nové melodie a nové zajímavé postupy, což je přesně Runaway. Ale hlavním důvodem je to, že ten song Never Let You Down prostě ještě nebyl připravenej.

Tomáš: Ta písnička měla zároveň ukázat i nějakej vývoj, že třeba zpěv a i další věci jsou kvalitnější.

 

oficiální videoklip Never Let You Down:

httpv://www.youtube.com/watch?v=g6AB351Y4wE

 

V písni Blackhearted jste úplně vypustili dudy, což je pro vás nezvyklé. Co vás k tomu vedlo?

Vojta: My když jsme se o tom bavili, tak jsme uvažovali, že bychom udělali až 40 procent písniček bez dud, aby tam kluci mohli použít nějaký nový postupy. Nakonec se ale dudy do všeho tak nějak hodily. I díky Darianovi jsme je někde použili líp a vlastně i správně. Nakonec to dopadlo tak, že bez dud je jen jedna písnička, takže určitě nejsem vůbec rozmrzelej. Samozřejmě rád hraju a rád se účastním tý písničky, ale v tomhle případě si třeba můžu pořádně zařvat.

 

Desku produkoval Darian Rundall, který má za sebou spolupráci například s Pennywise nebo U.S. Bombs. Byla pro vás velká škola spolupracovat s takto zkušenou osobou? Zasahoval vám hodně do připravených písní?

Tomáš: Byla to asi největší škola, jakou jsme kdy dostali. On je chlapík, kterej nahrával kapely našeho mládí. Klidně nám řekl: „Tohle zahraješ líp, ale teď vypadni ven, dokud se to nenaučíš!“ Dá se říct, že jsme překopali všechny naše technický dovednosti, dělali jsme toho spoustu špatně, ale protože jsme všichni samouci, tak nám to nikdy nikdo neřek. On nám ukázal, že se o všem musí přemýšlet a že všechno musí mít smysl – od kytar, přes bicí, až po vokály. Byl to pedant – 45letej, obrovskej indián, kterej řek: „Tohle prostě kurva uděláš!“

 

K nové desce máte přichystanou velkou tour, na které vás doprovodí pražští Dirty Blondes. Proč právě oni?

Vojta: My jsme hledali někoho, koho hlavně známe a zároveň někoho, kdo udělá dobrou show. A napadli mě Dirty Blondes, který jsem několikrát viděl. Naposledy vydali splitko s Prague Conspiracy, songy mají dobrý, je to zároveň něco trochu jinýho a zpěvačka umí pracovat s publikem. Navíc mají šikovnýho manažera, kterej mi s tou tour pomůže. Celkově si myslím, že je to dobrá volba. Ta tour bude trvat až do února, s tím, že o víkendech budeme hrát v ČR a střídavě vyjíždět do Německa, kam budeme jezdit bez nich. Zároveň na každém českém koncertu dáme šanci nějaké lokální kapele.

 

Máte za sebou spousty koncertů po celé Evropě. Nelákala by vás třeba ale i tour po Spojených státech?

Tomáš: Určitě nás něco takovýho láká. Nechceme se ale zároveň hrnout do nějakých odvážných experimentů a tour. Ty už jsme si vyzkoušeli jak na východě, tak na západě Evropy. Navíc nám to teď celkem funguje tady, tak se s tím snažíme pracovat. V Americe máme label, který nám tam vydal první desku. Momentálně Darian a jeden člen Pennywise obchází labely, fakt se jim to líbí. A dokud nebude možnost vydat něco pod nějakým labelem, nebo se připojit k tour nějaký známý kapely, případně k sérii festivalů jako je WarpedTour, tak se tam nechceme vydávat naslepo nebo bez podpory. Ačkoliv je to náš největší sen. Musíme prostě ještě počkat.

Mike: Strašně rád bych vyrazil koncertovat do USA. Darian se nám tam snaží pomoct, dává naše nahrávky k poslechu. Myslím, že máme opravdu velkou šanci se tam dostat. Pro českou kapelu by to byla opravdová senzace.

 

Pozvolna se nám blíží rok 2013. Co můžeme čekat od Pipes and Pints v dalších letech?

Tomáš: Momentálně se připravujeme na tour, abychom zpropagovali novou desku. Zároveň si myslím, že pomalu začneme pracovat na další, protože teď jsme celkem nakopnutý a určitě nechceme strávit další 4 roky na jedný desce. Já osobně bych rád vydal do dvou let další. Určitě bychom chtěli i trochu zapracovat na pódiové show a ukázat, že se kapela vyvíjí. V podstatě se snažíme stát většími profesionály. 

 

Na závěr jedna specifická otázka – vaše hudba, to je obrovská dávka pozitivní energie. Prozdraďte nám, jak to děláte? ☺

Tomáš: Ja myslím, že lidi vidí, že to děláme naplno a oceňují to. Kvůli hudbě jsme si našli i flexibilní povolání, abychom mohli vyjíždět na koncerty. Hudba nám v podstatě určila priority a my jí za to dáváme úplně všechno.

 

Co byste na závěr vzkázali fanouškům I-kliku?

Tomáš: Aby neseděli u internetu a šli někam ven ☺!

 

www.pipesandpints.com

www.facebook.com/pipesandpints