HŘÍBÁTKA? NE, PLNOKREVNÍCI INDIE SCÉNY. FOALS!

foto: archiv_Foals

 

Tak tahle hříbata () mají pekelně okovaná kopýtka. A Rock for People je pyšný na to, že je jako první vpustí na česká festivalová a klubová závodiště! Rozhlasový éter už opanovali…

 

Kapela s tímto lehce dostihovým jménem pochází z britského Oxfordu, kde vznikla uprostřed čilého muzikantského dění v roce 2005. Založil ji její první zpěvák Andrew Mears jako svůj vedlejší projekt ke kapele Youthmovies, ve které byl frontmanem (a kam se pak po dvou letech také vrátil). Spolu s ním nastupují do bandu také kytarista Jimmy Smith a basista Walter Gervers, tehdy účinkující v nevýznamné kapele vtipného jména Face Meets Grill.

Jack Bevan, Lina Simon a budoucí zpěvák Foals Yannis Philippakis přišli z kultovní math rockové kapely The Edmund Fitzgerald. Do Foals nastoupili proto, že příliš komplikovaný a vážný způsob hry math rockového bandu se jim začal zajídat a dle vlastních slov si chtěli “při hraní užít i legraci”.

 

Člen týmu jedné kdysi v zahraničí dost úspěšné české kapely vzpomíná, že když v roce 2007 hrála na poměrně velké scéně prestižního britského festivalu Bestival, vystupovali tehdy nepříliš známí Foals na malé scéně, která začínala produkci až v noci, kdy končily koncerty hvězd na hlavních scénách. V té době již ale kapela usilovně pracovala na svém debutovém albu a věci se daly záhy do pohybu.

V březnu 2008 vychází album Antidotes a dosahuje na třetí příčku prodeje v UK. Na britských ostrovech si tak kapela získává nejen širokou fanouškovskou základnu, ale i kvalitní zázemí. Vytváří si pevný tým podobně naladěných spolupracovníků, v němž je režisér všech jejich klipů a videí Dave Ma a grafik Tinhead.

Skupina stále koncertuje a o rok později v létě 2009 vydává druhé album Total Life Forever které sice díky jisté zadumanosti a absenci prvoplánoveho hitu nedosáhlo na ty nejvyšší pozice žebříčků, většinu fanoušků však nezklamalo a získalo dokonce nominaci na prestižní Mercury Prize.

 

Osobitá hudba Foals, spojuje originální muzikálnost a sofistikované instrumentální finesy s energií, jíž vévodí nezaměnitelný charismatický hlas Yannise Philippakise, o kterém se říká, že láme srdce a rozepíná podprsenky. Výborně!

Letos vydané albu Holy Fire, které obsahuje i českým rádiovým posluchačům známý song My Number, sklízí úspěch po celém světě. V UK dosáhlo na 2. příčku a v Austrálii dokonce žebříček prodeje vedlo. Kapela letos vévodí řadě britských festivalů a nadechuje se k finálnímu útoku na špičku světové indie popové scény.

 

Recenzenti Guardianu album chválí a Telegraph s nadšením píše o nedávném živém koncertě, zahajujícím letošní sezónu kapely (prestižní Albert Hall mimochodem vyprodali během necelé půl hodiny): “Jejich zvuk byl celou dobu bohatý a plný, přesně tepající bicí a řezavé kytary skřípající tak, že by se mohli U2 vedle nich červenat… Jestli pro Foals tenhle koncert byl teprve rozběhem, pak festivalovou sezónu převálcují s přehledem…” A my jsme rádi, že Rock For People a jeho návštěvníci budou u toho!

 

http://www.foals.co.uk/
https://www.facebook.com/Foalsforever
https://twitter.com/foalsfoalsfoals
http://www.youtube.com/user/wearefoals
https://soundcloud.com/foals