„Hrát v Rumunsku byl zážitek na celý život,“ vzpomíná Vítek z Discoballs!

foto: archiv_Discoballs

 

Kapela Discoballs už několik let patří mezi české „skáčkové“ stálice. V loňském roce si mimo jiné zahrála na prestižním řetězci koncertů Back to school a letos přichází po 3 a půl letech s novou deskou, která se bude jmenovat Dance like nobody’s watching. O plánovém křtu, koncertech v zahraniční nebo novém videoklipu nám povyprávěl pozounista Vítek.

 

Vaše nová deska Dance like nobody’s watching, následovník předchozího CD Rise and shine, které spatřilo světlo světa před 3 a půl lety, vyjde v nejbližších dnech. Proč byla mezi oběma počiny tak dlouhá pauza?

Důvodů bylo víc. Hlavním byl asi odjezd našeho tehdejšího kytaristy Krleshe na půl roku do Argentiny a po jeho návratu oznámení, že s námi už pokračovat nebude. Radek, kterej za něj zaskakoval, v té době pracoval něco kolem 10-14 hodin denně a věnovat se pak ještě kapele prostě bylo nad jeho síly. Na začátku roku 2012 nastoupil do Koulí Míra (a rok před ním trumpeťák Kuba) a tím se konečně na dlouhou dobu zakončily personální rošády, které u nás probíhaly. Tím samozřejmě i zaučování nových lidí, které nás samozřejmě časově vysilovalo. Než jsme se v nové sestavě (páč kytara je přeci jen celkem základní nástroj) naučili pořádně fungovat a znovu produktivně dělat písničky, chvilku to trvalo. Poté bylo několik plánů, kdy se „na 100% začne točit“, ale většinou to oddálila lenost nebo nějaká podobná záležitost.

 

Před několika dny jste vypustili videoklip k písni Shake your ass, který je sestřihem z vašich koncertů. Připravujete ještě nějakou další ochutnávku?

Shake your ass je sestříhána z jednoho jediného koncertu a to květnového předskakování SKA-P v Tipsport Aréně. Na pódiu jsem měl připravené další 3 Go Pro kamery, které se mi ale nepodařilo nějakým záhadným způsobem před koncertem spustit (ano, jsem dement), ale nakonec ani tolik nechyběly. Připravujeme ještě další dvě ochutnávky, tentokrát již jen v audio formě, které vyhodíme následující dvě pondělí vždy v 10 dopoledne.

 

Křest CD proběhne 13.3. ve Futuru, kde vás doprovodí kapely Rabies a Fidel. Na co dalšího se můžeme těšit?

Určitě si pro tuto příležitost připravíme speciální playlist a zpěvačka Anče už se těší, až z Futura udělá opravdu místo k oslavě. Zahrajeme také dvě písničky, které nikdy předtím nezazněly. Velkou pozornost bych věnoval také oběma předkapelám. Kluci z Rabies maj totiž pěkně našlápnuto a znovuobnovený Fidel (ačkoliv je téměř něčím jiným, než byli Basta Fidel) je opravdovým zážitkem. No a samozřejmě nahodíme nějaké speciální akce na ještě čerstvej merch ☺!

 

 

Ihned po křtu vás čeká několikadenní tour po Německu. Plánujete se s novou deskou vydat i do dalších zemí?

Asi před rokem jsme zjistili, že vyjet za hranice není opravdu tak složité, a proto se snažíme jezdit ven, co nám dovolený, manželky a přítelkyně dovolí. Máme nového bookera přímo pro Německo, Rakousko a Švýcarsko, a tak očekáváme nárůst cest do těchto zemí. V plánu je taky květnový přejezd přes severní Německo, Amsterdam a zpět přes Belgii, kde já osobně bezpodmínečně musím navštívit Bruggy.

 

Kromě výše zmíněné tour se v létě objevíte také na několika velkých festivalech – například na Mighty Sounds nebo Basinfirefestu. Máte jako kapela raději letní festivaly nebo spíš klubová vystoupení?

Festivaly a kluby jsou úplně neslučitelná záležitost a nemůžu mluvit asi obecně za celou kapelu. Já osobně mám daleko raději léto a s ním spojené festivalové hraní. Na druhou stranu v klubu se člověk dostane k lidem daleko blíž a má to taky své kouzlo.

 

Za 8 let své existence jste procestovali velkou část Evropy – mimo jiné například Polsko, Rakousko nebo Balkánský poloostrov. Je nějaká země, do které se velmi rádi vracíte? Nebo máte naopak vyhlídnutý nějaký stát, kde byste si ještě chtěli zahrát?

Moc rádi se vracíme na jih, především do Slovinska. Lidi jsou tam opravdu milí a nezažili jsme tam špatnou akci. Já bych se zase někdy chtěl vrátit do Rumunska, asi už ne na 9 koncertů jako minule, ale alespoň pár. Cesta tam byl zážitek na celej život,  když si teda člověk odmyslí zoufalý silnice a ubytování. Lidi tam jsou ale skvělí, hrozně pozitivní a impulzivní. To, že by návštěvníci koncertu pařili už od první písničky první kapely, se prostě v Česku moc nestává. Než budeme všichni staří a v chomoutu a já nevím v čem ještě, moc rád bych projel co největší část Evropy a třeba i někam dál. Nabídky na JAR, Rusko nebo Brazílii tu už byly, ale zatím nebylo odhodlání nebo peníze, aby se to uskutečnilo.

 

Odehráli jste na 400 koncertů, zahráli si v mnoha evropských zemích a momentálně vydáváte svou třetí řadovou desku – je ještě nějaký hudební sen, který byste si rádi splnili?

Hrát dokaď to půjde a dokaď nás to bude bavit, natočit „hranej“ klip a vydat těch desek ještě pár ☺.

 

Co bys na závěr vzkázal fanouškům I-kliku?

Doražte 13. 3. do Futura! Bude pořádná party!

 

Odkazy: 

BANDZONE

FB STRÁNKA

FB událost na křest