HAWTHORNE HEIGHTS A THE ELIJAH SPOLEČNĚ NADCHNOU PRAŽSKOU SEDMIČKU
12.10.2012
20.00

V pátek 12. října se vrátí do Prahy američtí rockeři HAWTHORNE HEIGHTS. Po vystoupení ve smíchovském Futuru před necelými dvěma lety zavítají tentokrát do ještě intimnějšího prostředí strahovského klubu 007, které bude atmosféře jejich písní skvěle korespondovat.

 

 

Kapela započala svou existenci v roce 2001, jednoznačně inspirována klasickým emo soundem konce 90. let, tj. především soubory jako The Get-Up Kids, Texas Is The Reason, The Promise Ring a Jimmy Eat World. Do značné míry jí pomohla tehdejší vlna masové popularity a z ní vyplývající úspěšnosti žánrově a generačně spřízněných interpretů, jakými byli Thursday, Finch, Matchbook Romance, The Used, Brand New nebo Taking Back Sunday. Hned první demo-nahrávky Hawthorne Heights zaujaly vydavatelství Victory Records, té době houfně podepisující nové emo kapely, které vznikaly jak houby po dešti. Výsledkem vzájemné spolupráce byl v roce 2004 s nadšením přijatý debut „The Silence In Black And White“, následovaný o dva roky později mnohonásobně vyzrálejším albem „If Only You Were Lonely“, které způsobilo naprostou senzaci, a dosáhlo neuvěřitelného třetího místa na americké albové hitparádě Bilboardu.

 

 

Jenže uplynulo jen něco málo přes rok a kapela se dostala hned do dvojnásobných potíží – tou první byl vyhrocený soudní spor s jejím nenasytným vydavatelstvím, tou druhou pak náhlá smrt jejího stěžejního člena – kytaristy Caseyho Calverta – který byl 24. 11. 2007 nalezen v tour-busu kapely bez známek života, po nadměrném a nepřípustném zkombinování medikamentů. Zbylí členové se po počátečním šoku spontánně rozhodli pokračovat v činnosti, přičemž budoucí osud jejich hudební tvorby nezvratně zasáhlo a ovlivnilo těžké vyrovnávání se s Calvertovým odchodem. Z obou dalších alb, „Fragile Future“ (2008) „Skeletons“ (2010) dýchal ještě melancholičtější nádech než kdykoliv předtím, a nadpoloviční většina songů z obou alb byla prokazatelně ovlivněna myšlenkami na Calverta.

 

V roce 2011 rozvázali Hawthorne Heights vazby se všemi externími labely, a rozhodli se tvořit, a posléze svou tvorbu vydávat, na vlastní značce Cardboard Empire, a to z důvodu záruky absolutní kreativní svobody. Kapela poté oznámila plán vydat v průběhu následujících dvou let tématickou trilogii mini-alb. První EP nazvané “Hate“ vyšlo v srpnu 2011, další počin “Hope“ jej následoval o 10 měsíců později. Hawthorne Heights na obou EP přinášejí určité žánrové shrnutí celé své kariéry – alternativní rock se silným nádechem „devadesátkového“ ema a mainstreamového pop-punku, ale i náznak frustrací způsobeného vzteku, známého z tvorby straight edge hardcore kapel přelomu tisíciletí.

 

 

Speciálním hostem Hawthorne Heights budou pražskému publiku již dobře známí Britové THE ELIJAH. Kapela nápaditě kombinuje post-hardcore s prvky ambientu a post-rocku, a poutá pozornost fanoušků rozdílných žánrů – od Sigur Ros přes This Will Destroy You až po Architects. V uplynulých dvou letech si The Elijah úspěšně získávají fanoušky po celé Evropě, a zaslouženého uznání se jim v posledních týdnech konečně dostává i doma ve Velké Británii, zejména díky labelu Small Town Records, který je zároveň domovem populárních Devil Sold His Soul a While She Sleeps, a který vydal kapele album “I Loved, I Hated, I Destroyed, I Created“.

 

 

Páteční koncert v klubu 007 začne přesně ve 20 hodin. Vstupenky na něj seženete přímo na místě za 250,- CZK a v případě zájmu si je můžete pro jistotu zarezervovat na internetových stránkách klubu ( www.klub007strahov.cz ).