GrandFest: Vánoční nadílka v Čáslavi! (fotoreport)

Týden před Vánocemi čáslavská banda Civilní Obrana uspořádala v Čáslavi již pátý ročník GrandFestu. Kluci tímto pro své fanoušky připravili velký hudební dárek, jelikož o skvělé kapely v hotelu Grand nebyla nouze!

Pátek 17. prosince 18:00 a v čáslavském hotelu Grand se pomalu rozjížděla festivalová noc. První akordy zněly pod taktovkou kapely Compromysh. Tito příbramští bratři se za dobu své existence stačili rozpadnout, zároveň však i stmelit tak, že je pro ně hudba vším. V Grandu předvedli výborný set, nezapoměli ani na smutnou píseň o smrti „Už nikdy“, zahráli i song „Holka od vedle“ na níž vznikl před nedávnem videoklip, který byl pokřtěn týden před Grandfestem. Jelikož bylo pouhý týden před Vánocemi, bratři popřáli všem krásné Vánoce a stejnojmenou píseň také zazpívali.

Go! Na pódiu vysřídali kapelu Compromysh známí Jaksi Taksi a dav pod pódiem se slušně rozrostl a také roztancoval. Zpěvák skupiny Jaksi Taksi opět komunikoval s lidmi pod pódiem a jako vždy bylo co poslouchat. Známé starší hity kapely střídaly písně z nejnovějšího alba „Optimista“. Posléze se fanoušci dozvěděli, že na příští rok kapela připravuje vydání nové desky. Menší ochutnávku si můžete už teď poslechnout na oficiálních stránkách kapely (první píseň „Cítím“).

Další se na podiu objevila kapela Ticho de Pre Cupé Band, kterou jsme po boku hostící kapely Civilní Obrana mohli v tomto roce již slyšet. Ticho de Pre Cupé Band letos vydali svoje třetí CD, přesněji 2CD, které nazvali „Cirkus“ hlavně díky žánrové pestrosti ve skladbách. „Cirkus“ byl pokřtěn jak v matičce Praze, tak v domácím jihočeském Milevsku.

Bylo po 21:00 a na pódiu se objevili Criminal Colection. Čím více se schylovalo k vystoupení domácí kapely, lidí pod pódiem přibývalo a zdálo se, že si koncerty snad i více užívali. I proto kapela od Vsetína měla slušný „kotel“ a i přesto, že jako jediná kapela zpívala v Grandu anglicky, si dav pod pódiem notoval. Criminalové své písně uváděli v jazyce mateřském, a když uvedli cover verzi písně „Satanistka“ kapely NSOS s kterou tento rok objeli spousty měst při společném tour, lidé zpívali a užívali si kapelu naplno.

Po vsetínské smršti se na podiu objevili až ze slovenské Nitry očekávaní Zoči Voči. Svůj set zahájili hned pro začátek písní „Stratený“, která je označovaná jako nejoblíbenější z jejich repertoáru a jednoznačně s touto písní zabodovali i v Grandu. Fanoušci si kapelu užívali plnou parou a samotná kapela Zoči Voči byla překvapená, jak s publikem funguje zpětná vazba. Na kapele bylo vidět, že jsou ze zájmu nadšení a Grandem se nesly další pecky z jejich debutového CD „S tebou idem ďalej“.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Xyjxgc9ap88

Po kapele, která to měla do Čáslavi nejdále, se představila kapela, co to měla nejblíže a to svým intrem pořádající kapela Civilní Obrana. Civilní Obrana má za sebou úspěšný rok. První novinkou bylo natočení jejich prvního oficiálního videoklipu na singl „To stačí“, kde s nimi v kapele hrál ještě kytarista Jirka, který kapelu v červenci opustil. Kluci tak do své hudby přidali samply a zůstali hrát ve třech. Po úspěšné festivalové sezoně, kde se objevili na mnoha známých festivalech (Votvírák, Valník, Šatlava Fest, Natruc Kolín), zahájili turné po boku kapely Jaksi Taksi a zahráli si tak v mnoha koutech České republiky. Zakončení roku takovýmto festivalem, bude pro kapelu jistě skvělé. Na Grandfestu hráli písně z alb „Konkurz“ i novějšího „So:Wa“, představili novou píseň „Opilá princezna“, která zněla jako příslib, že se budeme moci jistě brzy těšit na novou desku.

Jako poslední zahrála, a tím pátý ročník GrandFestu zakončila, kapela Zemědělské Družstvo. Nevýhoda poslední kapely v Grandu neplatila jako na jiných akcích tohoto typu. Sice po odehrání Civilní Obrany většina lidí odešla, ale přece jen tu někteří fanoušci zůstali a ti si je náležitě užívali. Kapela z obce Kratonohy zahrála několik svých písní z EP Všechno se změnilo, ale i několik cover verzí například od Blink 182 nebo nostalgicky mohly vzpomínat přítomné dámy při písni skupiny Lunetic.

Závěrem stačí dodat, že v Grandu byl jistě potěšen nejeden náročný hudební fanoušek! Můžeme jen doufat a těšit se na příští rok, na další pokračování GrandFestu. Určitě by mohl opět nabídnout pestrou paletu hudebních skupin!