Four Year Strong – In Some Way, Shape, or Form (2011)

Americká partička Four Year Strong vydala novou desku. Ta nese název „In Some Way, Shape, or Form“ a vyšla 8 listopadu.

 

Deska vyšla po roce a půl, přesto na ní můžete slyšet zásadní změny. Four Year Strong změnili hudební styl. Z pop-hc se chtějí stát klasickou rockovou kapelou. Z toho pramení i druhá změna. Na desce neuslyšíte charakteristický zvuk synťáku, protože odešel klávesista Josh Lyford. Ten z kapely odešel po několika měsících, kdy s ostatními z kapely takřka nemluvil. Přes všechny tyto neshody uvnitř se kapele podařilo natočit jedno z nejlepších alb tohoto roku.

Four Year Strong zůstali ve složení: Dan O’Connor – kytara, zvěv; Alan Day – kytara, zpěv; Joe Weiss – basa, vokály; Jackson Jake Massucco – bicí.

 

Hrají spolu od roku 2001, přesto první plnohodnotné album vydali až v roce 2005. Předtím vydali jen několik demo nahrávek. Od té doby natočili 2 desky,  „In Some Way, Shape, or Form“ je jejich 4 v pořadí. Jejich poslední album „Enemy of the World“ představili loni listopadu v pražském Futuru.

 

Zpěváci Four Year Strong mají hodně specifickou barvu hlasů. Navíc oba zpěváci mají hodně podobné hlasy, které do sebe pasují. Pro někoho to může být nepřekonatelný problém, pro někoho se můžete stát tím pravým, co hledají. Celá kapela navíc svojí hudební část dovedla takřka k dokonalosti. Stačí málo a do těchto řízných chlapíků se velmi rychle zaposloucháte. Pokud jste měli možnost zažít jejich koncert, věřím, že vzniklo pouto, které jen tak něco nepřetrhne. Peklo jaké dokázali loni rozpoutat v pražském Futuru ve mě stále probouzí spoustu kladných emocí a tento koncert považuji za nejlepší, na kterém jsem kdy byl.

 

Přesto platí, že tuto kapelu si musíte nejdřív pořádně naposlouchat a pak pro vás budou mít jejich písně ještě větší kvalitu s dávkou dokonalosti, kterou Four Year Strong rozhodně mají. Aktuální deska „In Some Way, Shape, or Form“ je měkčí, klidnější, místy vám možná bude připadat jako tuctová. To rozhodně není. Nemyslete si, že FYS spadli do nějakého ulízaného amerického popíku. Celá deska je přeplněná silnými momenty u kterých se vám může lehce stát, že si je budete pouštět pořád dokola.

 

Seznam skadeb: 1- The Infected; 2- The Security of the Familiar, the Tranquility of Repetition; 3- Stuck in the Middle; 4- Just Drive; 5- Fairweather Fan; 6- Sweet Kerosene; 7- Falling of You; 8- Heaven Wasnt Built to Hold Me; 9- Unbreakable; 10- Bring of the World; 11- Fight the Future; 12- Only the Meek Get Pinched, the Bold Survive

 

Za poslech určitě stojí celé album od začátku až do konce, ale mezi písně, které mě zaujali nejvíc patří: The Security of the Familiar, the Tranquility of Repetition;  Stuck in the Middle; Just Drive, Sweet Kerosene a Fight the Future.

The Security of the Familiar je druhá píseň na albu. Je velice svižná s melodickou hudbou a refrénem, který na koncertě nenechá nikoho v klidu.

Stuck in the Middle je píseň, která svojí tvrdostí v některých pasážích drží syrovou nářezovost typickou pro ranou tvorbu kapely. Tuto píseň představili tvrďáci ze zámoří již dříve.

Just Drive  je pomalejší než všechny ostatní, přesto je velice silná a její epičnost vás pohltí. Four Year Strong k této písni vydali na konci října videoklip.

Sweet Kerosene je velice svižná a silná píseň. Má vynikající refrén a mezihru, kterou si budete pouštět stále dokola.

Fight the Future je další nářezová písnička s trošku pomalejším rozjezdem, ale zato velmi propracovaným refrénem.

 

Jak už jsem řekl. V případě Four Year Strong se nejedná o jednu skladbu, ale o celé album „In Some Way, Shape, or Form“ které tato parta prezentuje. Tato novinka má svou kvalitu a určitě se zařadí mezi nejlepší desky tohoto roku. Už teď můžeme jenom směle očekávat, jakým směrem se bude kapela ubírat a jaké budu její příští album. Či jestli nám Dan, Alan, Jou a Jake přivezou „In Some Way, Shape, or Form“ představit do Čech.

 

Zde můžete shlédnout poslední videoklip k písni „Just Drive“:

httpv://www.youtube.com/watch?v=QmHesQ1erHg&ob=av2e