EXOTS: „… hraní, je pro nás nejlepší způsob jak relaxovat“

zdroj: archiv kapely_Marek Kubáček

 

Jablonecká kapela Exots má za sebou turné po boku Zoči Voči a zakázanÝovoce, novinkovou desku Ve Styku a připravuje pro vás nový videoklip. Více informací v rozhovoru… 

 

Začátek roku přímo vybízí k otázce, co novoroční kapelní předsevzetí, máte?

Béďa: Já ani nevím, jestli máme pořádné předsevzetí, ale asi co nejvíc hrát a poznávat nový lidi, získávat fanoušky ☺

Filip: Jak říká Béďa, chceme co nejvíc hrát a aby nás lidi poslouchali víc a víc.

 

Oslavili jste 6 let existence a jedete na sedmý rok, věříte ve šťastnou a úspěšnou sedmičku ☺?

Béďa: Ani si sám neuvědomuju, jak jsme už dlouho spolu a doufám, že ještě dlouho budeme, takže já to vidím pozitivně.

Filip: Asi nikdo z lidí, co nás znají od začátku, nečekal, že spolu tak dlouho vydržíme. Je super, že se pořád posouváme výš a přitom jsme zároveň parta nejlepších kámošů.

 

Loňský podzim jste měli ale na pilno…

Béďa: Byl to rok, který už z jara začínal docela náročně, měli jsme i na jaře dost koncertů, které jsme jeli ke svým 5 letům. V létě jsme objeli pár větších festivalů a když nám odjel pryč kytarista na měsíc, tak jsme vymýšleli plány na podzim. Ty byly opravdu velké a vzhledem k tomu, že jsme už celý rok pracovali na novém albu, tak jsme si dali za úkol ho dodělat a vydat hned na podzim. Dostali jsme také nabídku jet skvělé turné s kapelami Zoči Voči a zakázanÝovoce, takže se nám to k albu hodilo. Naštěstí se vše stihlo a za nás to byl úspěšný rok.

Filip: Snem každého mladého hudebníka je vydávat desky a jet velké turné, ale dost z nich si ani nedovede představit, že to je dost fyzicky i časově náročný. Ale ani na moment nelituju toho, že jsme tuhle možnost měli. A i když se člověk vrátí v neděli v noci a strašně unavený, tak to ani nevnímá, protože má za sebou skvělý zážitky se skvělými lidmi.

 

Turné po boku kapel jako zakázanÝovoce nebo Zoči Voči je velký úspěch, co vám turné dalo a co vám vzalo☺?

Béďa: Turné nás naučilo mnoho věcí, nebylo to pro nás vůbec jednoduché. Pokud by si někdo myslel, že mít během víkendů 2-3 koncerty každý týden je sranda, tak se mýlí. Zvlášť ještě na turné, kde musí vše pěkně šlapat. Tomu jsme se během celé tour učili a nebylo to pro nás lehký. Taky to ale byl skvělý zážitek a já to chtěl vždycky zažít, takže je to trochu splněnej sen. Nevím co nám turné vzalo, možná to, že nám bude chybět☺

 

A jak si vede nová deska, je odlišná od Originální už tady byli?

Béďa: Album VE STYKU má hlavně pozitivní ohlas, takže jsem spokojení. Je to určitě něco jiného, v textech jsme hodně lyričtí a možná pro někoho moc negativní, ale takovej je asi náš styl. Hudebně jsme album udělali napůl tvrdší a napůl popovější, každý si v tom může najít to své. A kdo si album nekoupil, ať nezoufá, nevydané písně budeme postupně vydávat i do světa internetu. Na druhou stranu se obírá o pěkný vnitřek bookletu☺

Filip: Já osobně mám z alba obrovskou radost. Je to podle mě to nejlepší, co jsme ze sebe mohli dostat a myslím si, že stojí za to si ho poslechnout. Co se týká textů, tak jsou opravdu hodně lyrické a takové tajemné. A i když význam textu není často úplně zřejmý, tak pro mě každý z nich zůstává vzpomínkou na určitou situaci, kterou jsem zrovna prožíval.

 

Doba přeje elektru v písních, i vy jste do svých písní přidali kapku elektra, šli jste jen s dobou nebo v tom vidíte plus?

Béďa: Chtěli jsme to vyzkoušet a náš producent Honza Říha s námi všechny nápady konzultoval. Nakonec jsme některé písně na elektru vyloženě i postavili. Já myslím, při dnešních možnostech, proč ne? Navíc máme šikovného klávesáka, který vyniká právě s elektrem třeba v písni Došeda. Byla by škoda to nevyužít.

Filip: Elektro je dneska moderní a myslím si, že určitě není chyba, když se kapely pokouší ho zakomponovat i do stylů, kam by se na první poslech nemuselo hodit.

exots

foto: Illya Synohin

Avizovali jste nové video…

Béďa: Ano, to je pravda. Byl to takový nápad k akustické rozlučce s kamarády z Jablonce na konci roku 2013. Takže se nebude jednat vyloženě o velký klip, ale myslím, že se bude líbit. Na jakou píseň to bude, ale nemůžu prozradit.

 

Jedná se teprve o druhé oficiální video, jak ste si užili práci před kamerou☺?

Béďa: Ne všichni jsme si zabírání užili. Akustický unplugged jsme hráli ve trojici bez našeho klávesáka, který byl na dovolené. Nejvíce si užil před kamerou náš zpěvák Filip.

Filip: Nejvíce si užil Jára na Mauriciu. My jsme tady mezitím odváděli tvrdou práci a potili krev. S novým videem se nechte překvapit. Pevně věříme, že se bude líbit.

 

Plány pro rok 2014?

Béďa: Tak jako u předsevzetí hrát co nejvíce to půjde. Vydávat klipy a hlavně se hudbou bavit.

Filip: Co nejvíce si užívat hraní, protože to je pro nás nejlepší způsob jak relaxovat.