EVELYNNE – ANONYMITY (2012)

Pražští Evelynne nejsou na české hudební scéně nic neobvyklého. Ne, že by bylo o klucích nějak moc slyšet, nicméně produkují velmi energickou indie – elektronic muziku, okořeněnou hutnou kytarou a anglickými texty. Co se zpěvu týče, zpěvák Eddie má hlas originální, avšak již trochu provařený z americké pop–punkové scény, nicméně s melodickými synťáky to nečekaně a příjemně sedí.

 

Pod i-klik lupou se tentokrát ocitlo debutové album této pětičlenné skupiny, nesoucí název Anonymity. Anonymní deska rozhodně není, Evelynne jí dali docela srozumitelnou a slušivou tvář. K pousmání je snad jen fakt, že co se týče grafického zpracování a vzhledu, chybí v přiloženém bookletu několik textů k písním. Možná by bylo lepší si rozmyslet, jestli texty vůbec do přílohy dávat, i za cenu toho, že se jich tam několik zbylých nevejde.

Anonymity obsahuje jedenáct songů a jeden remix. Videoklip na pilotní singl „D.N.A“ předznamenal dílo, které určitě stojí za poslech. Na domácí poměry naší komerční scény jsou jednotlivé skladby hráčsky i producentsky vyzrálé, bohužel pro jednoduché ucho posluchače možná až příliš složité. Oproti minulé tvorbě je počin více nabitý elektronikou, celkovému zvuku bohužel chybí částečná jemnost, rytmická sekce je v některých momentech (přechodech) splašená. Skladbám jako je „Mr. Shallow“ nebo „Soundtrack of my life“ však rozhodně nechybí dynamika, melodičnost a dravost, která je tou pravou trefou do černého.

Jako celek je album velmi povedené, baví poslouchat, nenudí a až na některé mouchy lze CD považovat za profesionální a propracované. Posluchače jistě potěší píseň „V zajetí“, která je jako jediná s českým textem. Skladba skvěle zapadá do kontextu s ostatními a dokáže vykreslit chytlavou melodii, kterou si člověk musí v hlavě neustále zpívat. Což si myslím, je důkaz kvality.

 

Nerad bych Evelynne přirovnával ke kapele Sunshine, i když jsou si svou tvorbou hodně blízcí. Možná by byla velká škoda s touto muzikou, která se na debutové desce ukázala jako zdařilá, dostat stejné přízvisko jako jejich vzor: „Nejznámější česká kapela, kterou nikdo nezná.“