E!E a SPS odstartovali Pogotour v Plzni!

Je krátce po dvacáté hodině a já vcházím do plzeňského hudebního klubu Bílý medvěd, kde se dnes 1.října odehrává začátek turné Pogotour dvou punkových legend E!E a SPS. Po pár krocích potkávám další a další staré známé, kteří hlásí, že návštěvnost je opravdu velká. O tom jsem se přesvědčila, když jsem se od vstupu dostala dál. Křiváky a číra v pozoru a neskutečně přátelská atmosféra. Od minulých let se vůbec nic nezměnilo.

 

Ve 21 hodin už jsem začínala být nervózní a nebyla jsem sama. Kolem podia lidé vykukovali a řešili, že se stále nic neděje. Naštěstí tohle už moc dlouho netrvalo a hudební produkce začala do půl hodinky. Kapela E!E to rozjela se songem Nasraná a pod podiem se začaly prohánět hejna těžkejch bot v pogu. Během koncertu jsem zpozorovala Bořka (zpěváka) jak se přátelsky opřel o dvojici stojící vepředu a vůbec celý koncert nadšeně celá skupina reagovala s obecenstvem. Nechyběla ani srdcová záležitost se vzpomínkou na bývalého člena Bakču, díky písničce Indiáni, též zazněly písně jako Humusák, Míša, Pogo, má oblíbená Mravenec a mnoho dalších. Podlaha klouzala tak, že moje boty se rozjížděly při tanci neustále do stran a vedro by se dalo krájet, ale kapela ještě přidala na tempu. Z mého pohledu do playlistu přidali píseň Mickey Mouse, která se rychle všem zalíbila. Byla jsem svědkem komické vložky, jak je důležité vlastnit vějíř. Po koncertě se Bořek učil, jak správně držet a používat vějíř.

 

Poté jsem prohodila pár slov kytaristou SPS, Petrem, který se do konce turné vrátil na post kytaristy a mezitím nám na baru vyprodali pivo, tak jsme se odebrali k podiu, kde se už schylovalo k vystoupení skupiny SPS. Našla jsem si místo úplně vepředu a hned při zvukové zkoušce přišlo zklamání. „Dneska vím, že do tohohle mikrofonu zpívat nebudu, nefunguje.“ ozvalo se od Petra a mikrofon putoval za něj. Tohle však nebylo vůbec na škodu, poprvé v životě jsem slyšela, že Petr na kytaru opravdu válí. Kapela spustila a hned při prvních písních to začaly odnášet zábrany. Šrouby se vyšroubovaly a konstrukce se rozpadala, při dalších nárazech z publika. Kvůli téhle skutečnosti se odposlech, který byl o tyto zábrany a sloup opřen neustále válel po zemi a publikum ani kapela ho nestíhala zvedat. Nakonec to zábrany nevydržely a praskly. Tuto nebezpečnou situaci zachránila obětavá děvčata, když z kabelky vytáhla hrst stahovacích plastových pásek a pustila se do oprav. V tu chvíli proběhl totální underground a mělo to neskutečné kouzlo. Lidé si neustále vynucovali křikem své oblíbené songy. Poslechli jsme si staré i nové hity jako je Jako kdysi, Seš bastard, Chuligán, Právo, jedna z nejnovějších To už tady bylo a také nám zahráli úplně poprvé ještě nepojmenovanou skladbu a neošidili nás ani o Ruskou.

 

Z mého pohledu velice vydařená akce, která má v tomto klubu tradici a koncert tu proběhl již po osmé. Doufáme, že příští rok kapely dorazí znovu a předvedou nám stejně dobrou show.

text: Michaela Matysová, foto: Josef Soukup