Edák Chudákovič (Vendettas) – Ničit hudební scénu by se jim zachtělo!

Nechci se rozepisovat moc, protože za prvé: každej ví, jak jde česká hudební scéna do kalu a za druhé: když to bude moc dlouhý, nikdo to nebude číst, protože jste líný jak prasata. A za třetí sem línej jak prase psát dlouhý články.

 

Chci učinit výkřik do ticha ohledně české, řekněme, hudební scény. Mám tím na mysli situaci a propadliště mezi mladými, novými, okrajovými, nemainstreamovými interprety. Ať už sólisty, kapely. Ať už rockové, punkové, metalové či různí post žánrové zaměření. Společnost se už jen nepodivuje na tom, co vydáváme za zvuky a nejen, že nepovažuje mnohdy naší hudbu za hudbu (na to se*e pes).

Nejhorší na tom všem je, že pronikání bussiness záměrů i do této hudební branže začíná pomalu a jistě tvořit z muzikantů ovečky. Nástroje středního proudu prezentovat se jako multižánrový a tolerantní směr. Opak je však pravdou. Kapely a vůbec žánry, které stály na okraji, se postaví ještě dále s nálepkou „tohle už fakt ne“ a interpreti s dobrým nápadem se zprzní sebekomerializací a sebedestrukce bude dokonána mainstreamizací (promiňte to slovo, teď jsem ho vymyslel)!

 

Ta nejhorší věc je ta, že z muzikantů dělají bojovníky. Na tom by nebylo ještě tak nic špatného kdyby z nich nedělali gladiátory umění. Muzikanti se staví do rolí oponentů při různých hlasovacích soutěžích, různých anketách, nutí je to klikat,klikat, klikat a prosit o hlasy. Bez těchto hlasů totiž nemají možnost zahrát si na pódiích, co znamenají svět. Na pódiích, kde hrají obden ti samí interpreti. Na podiích, kde by jinak bylo tolik místa.

Nemám nic proti žebříčkům písní, alb, videoklipů, ale zrůdnost, do které došla tato různá hlasování, je šílená. Kapely opravdu doslova prosí o vaše hlasy, sdílejí odkazy na hlasování lidem, které hudba ani nezajímá. O čem to pak je. Tyto nálady pak podněcují i stupidní televizní karaoke soutěže, kde tyto souboje dotáhly k dokonalosti a vytvořily jim pararelu v boxérksém ringu. Pokud někdo umí něco prznit vážně dobře, jsou to média.

 

P.S.: Malý vzkaz  těm, co to nevadí. Dál koukejte na TV hudební pořady, kde můžete 10x denně vidět svůj oblíbený klip, dál poslouchejte rádia, která vás masírují dokola stejným playlistem. Je to vaše mínus a vy přicházíte o hodně dobrou hudbu jen proto, že vám někdo řekl, že to dobrý není.

 

Servus

 Edák Chudákovič