Dvacetiletí Horkýže Slíže pro nadcházející česko-slovenské turné připravili velkolepou show – začne v katedrále, skončí „na cestě“

zdroj: archiv kapely_Horkýže Slíže

 

Už za dva týdny vyjedou na největší turné ve své historii Horkýže Slíže. Chystají se se svými fanoušky v Česku i na Slovensku oslavit 20 let na hudební scéně. Přestože nitranský punkrockový kvartet je znám smyslem pro humor, nadsázkou a recesí, přípravy na tour bere se vší vážností. Nasazení, drive, energie a komunikace s fanoušky jsou pro kapelu na koncertech samozřejmostí po celých dvacet let a bude tomu tak i tentokrát, kdy setlist koncertu nabídne přes 25 písní ze všech etap historie skupiny.

 

Rovnocennou složkou koncertu se ale také stane originální nápaditá scéna, využívající kreativně řadu nejnovějších technických zařízení, možností a fines. V největší halové verzi bude použit rozsáhlý světelný park čítající na 150 různých reflektorů, efektů a dalších prvků i dvě pohyblivá projekční plátna. Scéna fanoušky zavede mimo jiné i do katedrály, ale hlavním motivem budou zvětšené prvky z kouzelného VW karavanu, který se objevil na přebalu posledního desky St. Mary Huana Ganja.

 

Kapela chce fanoušky svézt krajinou své historie a písniček a pozve je proto symbolicky na palubu své dodávky. Reálnou trasu velkého turné pak pojede na 11 vozů včetně dvou kamiónů s technikou a celý tým bude čítat dohromady kolem 35 lidí různých profesí. Jedním z vrcholů české části turné bude 27. března koncert v pražské Incheba Aréně, šňůra však bude pokračovat až do června.

 

„Na toto turné se kapela pilně připravovala téměř dva roky, aby oslavila oválné úctyhodné 20. výročí, ke kterému vydala zároveň nové album. Skupina vznikla v době rozpadu Československa a vzniku našich dvou republik a tak fakt, že turné se jede napříč Českou i Slovenskou republikou, jasně symbolizuje, že nejen v muzice pro nás hranice vždy byly, jsou a budou pouhou fikcí…,“ vysvětluje Petr Fořt z agentury Ameba Production, která celé turné připravila.

Již nyní běží předprodej na všechny české koncerty na www.ticketsforpeople.cz, vstupenky je možné koupit i v dalších sítích dle místa konání. Kapela se těší, že ve svém imaginárním karavanu sveze během turné co nejvyšší počet svých fandů, kterých je jen na facebooku (http://www.facebook.com/horkyzeslize) již 127 tisíc a dynamicky se rozvíjí i Google+ profil kapely!

 

Na konci února pozdraví Horkýže Slíže publikum takřka symbolicky novým videoklipem k písni Nazdar! A pak již odstartuje nejpropracovanější a největší turné v historii kapely. Stěžejním tématem scény je stařičký mikrobus VW, který dodnes symbolizuje 60. léta a éru hippies.

 

Spoluautor koncepce Petr Fořt z agentury Ameba Production (ta stojí například za festivalem Rock for People) k tomu dodává: „Snažili jsme se, aby si návštěvník koncertu připadal jako kdyby cestoval v tomto úžasném autě, vrátil se se Slíži tak o 40-50 let nazpět a cestoval například na Woodstock. I proto se na scéně objeví během koncertu spousty dekoračních prvků připomínajících tuto jízdu. Namátkou třeba starý retro „kazeťák“ namísto praktikáblu pod bicí soupravu, zpětná zrcátka, která poslouží jako projekce, stejně tak jako obří zadní projekce ve tvaru předního skla a jiné vychytávky. Čím větší prostor budeme mít k dispozici, tím více dekorací se použije a tím lépe vše vyzní dle našich představ. I proto doporučujeme nenechat si ujít zejména halové nebo open air koncerty“. Za zmínku stojí, že Petr Fořt vytvořil se svým týmem podobně zajímavou podobu turné v roce 2006 pro skupinu Divokej Bill s dominujícím motivem obří stylové lodi.

 

Produkční a logistické řešení akce má tradičně na starosti zkušená parta kolem ZL Production, zajišťující mimo jiné Rock For People, turné skupiny Kryštof či podzimní festivalovou sérii Back 2 School. Její šéf Honza Lippert přípravu turné komentuje: „Slíže nechtěli podcenit ani produkční zázemí. A to, co se chystá, nemá v České republice obdoby. Takhle to prostě dělá málokdo a osobně se na výsledek moc těším, i když už teď vím, že to nebude s instalacemi této scény a koordinací všech technických složek vůbec lehké. Samozřejmě to ale zvládneme. Kvůli vizuálním doplňkům bude muset cestovat extra kamion navíc plus speciálně vyškolení lidé na obsluhu“.

 

Na turné kapelu doprovodí slovenská kapela Dilemma a se Slíži spřátelená česká zpěvačka GyGy se svým rockovým projektem. Zatímco Dilemma (www.dilemma.sk) košického zpěváka, skladatele, textaře, kytaristy a violoncellisty, ale také organizátora Jána Spišáka je na Slovensku již prověřenou hodnotou, mladá česká zpěvačka GyGy je teprve na startu slibné kariéry (www.gygy.cz). Oba interpreti nejen podpoří Horýže Slíže svými samostatnými bloky, ale s headlinerem večera se na pódiu setkají a zahrají i společně

Rozpis turné:

BŘEZEN

14.3. Ostrava-hala Tatran

15.3. Šumperk-Kulturní dům

16.3. Herálec u Hlinska-Kulturní dům

21.3. Třinec-Kulturní dům

22.3. Frýdek Místek-KD Válcoven plechu

23.3. Jindřichův Hradec-KD Jitka

27.3. Praha-Incheba Aréna (Malá sportovní hala)

29.3. Ústí nad Labem-Kulturní dům

30.3. Valdice Kulturní dům

DUBEN

30.4. Vsetín-Kulturní dům

KVĚTEN

03.5. D. Benešov u Opavy-Kulturní dům

04.5. Prostějov-Kulturní dům

07.5. Kunovic- Sportovní hala

10.5. Česká Lípa-KD Krystal

11.5. Jablonec nad Nisou-Eurocentrum

16.5. České Budějovice-KD Vltava

17.5. Kolín-Kulturní dům

18.5. Kralupy nad Vltavou-KaSS

23.5. Plzeň-Plaza Open Air

24.5 Loket nad Ohří-amfiteátr Loket

25.5. Kadaň-KC Orfeum

28.5. Brno-hala Vodová

31.5. Beroun-areál pivovaru

ČERVEN

01.6. Opočno-zimní stadion

 

Více informací na www.horkyzeslize.sk