DIVOKEJ BILL – 15 (2013)

Kapela Divokej Bill letos oslaví své patnácté výročí. Však první narozeninový dárek nedostali Billové, ale všichni fanoušci této folk-rockové bandy. Deska se jmenovkou 15 přišla na svět léta páně 12.4.2013 a byl kolem ní pěkný humbuk. Už čtyři roky viselo ve vzduchu spousty otázek, jaký bude vlastně další počin. Vrátí se tato partička v čele s Vaškem Bláhou opět spíše k punkovým kořenům, nebo bude pokračovat ve vyzrálejší a klidnější tvorbě, jako na předposledním albu ,,Mlsná“.

 

Album vyšlo pod vydavatelstvím Supraphone, a zároveň pod vedením producenta Pavla Karlíka, kdy po usilovné práci spatřilo světlo světa kolečko s jedenácti peckami. Pilotními singly se staly písně ,,Vstávej“ a ,,Koně“, které se dají docela s jistotu považovat za rádiové hitovky plné energie a chytlavých melodií. Silnou stránkou celé desky je fakt, že se billácké texty díky opakujícím se sloganům, nebo refrénům, stávají velmi snadno zapamatovatelnými a bleskurychle utkví nesmazatelně v paměti. Tento fakt sice nepřesvědčuje o promyšlenosti textů, nýbrž o naprosté jednoduchosti, ve které je, jak se říká, ona magická síla. Opravdu skvostným kouskem je song ,,Půjdem dál“ zpívaný velmi hlubokým, nakřáplým hlasem Romana Procházky, který se nečekaně odlišil od samotné desky a utvořil tak příjemnou kompozici.

 

Celá ,,patnáctka“, zní tedy zároveň velmi vyzrále, chytlavě, místy i nezvykle tvrdě až přísně, ale také dokazuje o chuti a síle celé bandy tvořit stále kvalitní muziku. Nelze tvrdit, že nová deska nabízí něco závratně nového, má však svou divokou tvář, která je u všech fanoušků tak oblíbená.