Civilní Obrana – Loterie (2012)

Civilní Obrana pokřtila své dlouho očekávané CD. To nese název „Loterie„. Kluci tak natočili pořádnou várku písniček od doby, kdy hrají ve třech. Najdeme na ní například píseň „Opilá princezna„, kterou CO zveřejnila i s klipem skoro před rokem. Nebo píseň bývalé kapely basáka Pepči. Ale hlavně naprosto nové písně, které uslyšíte až na novém CD. Takže se máte na co těšit.

 

Křest samotné desky proběhl, pro kluky, v domovské Čáslavi 24. února 2012. K této příležitosti si kluci pozvali kapely: O5 a Radeček; Japan4; The Rest; Reverends. Křtitelkami CD se staly i redaktorky našeho serveru, společně s managerkou kapely Martinou Jablanovskou. Více si o této akci můžete přečíst ZDE!

 

Není na škodu, si o klucích vše shrnout a ve zkratce je tak představit.

Civilní Obrana vznikla v roce 2005. Po počátečních personálních změnách se ustálili ve čtyřech. Po druhém albu je však opustil kytarista Jiří Horák. Od té doby hrají ve třech. CO mají druhou kytaru pouze před nahranou a při živém vystoupení ji pouštějí jako samply. Jejich hudební styl je pop-punk.

 

Složení a nástrojové obsazení: Marek Calík – zpěv, kytara; Josef Semerád – baskytara, vokál; Pavel Neuman – bicí, vokál

 

Jejich první dvě alba „Konkurz“ a „[So:wA?]“ z roku 2007 a 2009 jim udělala celkem slušné jméno. Mají za sebou spoustu dobrých koncertů takřka po celé republice. Kluci tak po 3 letech vydávají své třetí album „Loterie„. Ohlasy na něj jsou kladné. Album je svižné, energické a nápadité. Zvýšila se hudební úroveň jednotlivých písniček. Navíc zpěv je velice dobrý a umocňuje tak ještě více celkový prožitek z poslechu, který je sám o sobě příjemný a v posluchači vyvolává příjemné pocity.

 

CD obsahuje 11 písní v celkové délce  34 minut a  34 sekund.

Seznam skladeb: 1-Všechno nejlepší; 2- 11°; 3-Scénář; 4-Máma; 5-Nas nedogonyat; 6-Opilá Princezna; 7-Jinou Cestou; 8-Lehká; 9-Ruleta; 10-Zabiják; 11-Musím jít

 

Zde se můžete podívat na singl „Opilá Princezna“ ke kterému Civilní Obrana natočila a zveřejnila videoklip skoro před rokem.

 

Mezi písně, které stojí za pozornost patří: „11°“; „Máma“; „Nas nedogonyat“; „Opilá princezna“; „Ruleta“; „Zabiják“

 

Album začíná písní „Všechno nejlepší„, je velice svižná a má návykový text. Druhá píseň se jmenuje „11°“ a je pojmenovaná po stupni alkoholu v pivu. Text je velice trefný, píseň samotná je navíc velmi svižná. Tuto píseň, stejně jako osmou píseň „Lehká“ zveřejnila „Civilka“ na svém bandzone, jsou tak ještě s „Opilou princeznou“ jako jediné k volnému poslechu. Poté následuje píseň „Scénář„, která je opět výborně otextovaná. Píseň je sice pomalejší, ale v tomto případě to nápad písně vyžaduje. Další píseň je už zase nářezová, jmenuje se „Máma“ a opět u ní nalezneme nápaditý text. Pátá píseň v pořadí je cover, který určitě každý pozná. Kluci přehráli bývalý hit od dvojice Tatu „Nas nedogonyat“. Dostal pořádný říz a v jejich podání je velice povedený.

Šestá skladba patří k těm úplně nejlepším na albu. Jmenuje se „Opilá princezna“ a můžete si ji poslechnout výše ve článku. Hudebně je velice svižná a především text se vám zaryje do podvědomí. Jako sedmou píseň najdete „Jinou cestou„. Původně tuto píseň hrála, teď už rozpadlá, kapela Heating (bývalý projekt basáky Pepči). Píseň je velice povedená a v podání CO „prokoukla“. Osmá píseň „Lehká“ má opět velmi dobrý text. Další píseň „Ruleta“ je oproti jiným písní víc nářezová a na koncertě na chvílí propůjčuje „jízdenku do pekel ..“  Předposlední píseň je „Zabiják„, opět výborně otextovaná. Na celém albu najdeme písně typické pro punk-rock, na kterých můžeme poznat, že jsou zahrané vyzrálými muzikanty. Poslední píseň má tématický název pro konec alba. „Musim jít“ je pohodová a harmonií uzavírá celé album.

 

Civilní Obrana na české poměry natočila dobré album, které si určitě najde své věrné posluchače. Oproti předešlým deskám je „Loterie“ výrazným krokem vpřed, který kapela udělala. Můžeme se jenom těšit, jaké písně nám „Civilka“ připraví  příště.

 

Pokud se vám CD líbí a chtěli byste ho vlastnit, můžete si ho objednat u kluků přes jejich facebook nebo si můžete „Loterii“ osobně pořídit na nějakém z jejich koncertů.