„Chtěli jsme co nejvěrněji zachytit energii živého hraní,“ říká o novém split CD kapela JZD

foto: archiv_JZD

 

Nedávno mi spřátelená kapela vyprávěla, jak si na začátku přáli hrát po boku těch největších hudebních jmen. Po několika letech hraní si ale našli mnoho přátel mezi menšími skupinami a právě s nimi hrají nyní nejraději. Jedno podobné přátelství se vytvořilo také mezi kapelami JZD a WWS, které v létě společně natočily split CD Epic Fail. A právě první jmenované uskupení jsme oslovili a položili jim několik otázek.

 

Hrajete společně od roku 2006 a máte za sebou na 150 koncertů. Jaké ale byly vaše začátky?

Kozi: Na začátku bylo všechno úplně jinak. Jednak složení kapely a jednak žánr, který jsme hráli. Ale to si myslím, že je u všech kapel naprosto stejný problém. Najít si ten správný hudební směr a neškatulkovat se, každodenní zkoušky a skládání nových songů. Když si to teď zpětně uvědomuji, tak jsme začali jako rocková kapela a postupem času jsme byli ovliněni vlnou punk-rocku a v těchto vodách se snažíme plavat pořád.

 

Většina skupin se váže k nějakému městu, ale vy se označujete především jako česká kapela? Proč tomu tak je?

Zoidy: Je to jakási tradice udávat své město, kde je kapela doma, avšak my musíme mít vždy něco extra (smích). Ono je to i docela těžký, když kytarista a bubeník jsou z Děčína, basák z Bečova u Mostu a zkoušíme a pracujeme v Práglu. Ale pokud jsme někde opravdu doma, tak jsou to severní Čechy (Mostecko, Ústecko, Děčínsko). Každopádně my jsme všude doma, tak už jsme tomu dali takový punc – česká kapela ☺.

 

Jaký byl pro kapelu rok 2013? Vyzdvihl bys nějakou zajímavou akci?

Zoidy: Rok 2013 pro nás byl celkem úspěšný, natočili jsme několik singlů, vydali videoklip, zabodovali jsme v hitparádách a vydali split CD. Protiváhou byly peripetie na postu druhé kytary, které vyvrcholily tím, kdy kytarista odjel za prací mimo ČR a my skončili v tříčlenné sestavě, pak se zase vrátil zpět, takže nahoru dolů. Bohužel, v současné době jsme opět jako trio, neboť nás nadobro kytarista Vlčis opustil. Za mě bych chtěl říct, že koncert je mimořádná věc, koluje tam magická atmosféra a je to něco, co mě nabíjí. Proto je pro mě osobně každý koncert výjimečná záležitost. Určitě bychom touto formou chtěli poděkovat všem pořadatelům za to, že nás pozvali. Pár akcí bych i tak nadevše rád vyzdvihnul. A to koncerty v Ústí nad Labem pořádané kapelou Wertex, festival Čtverec ve Varnsdorfu a náš poslední 4 členný a i letošní poslední koncert, který proběhl v Holicích a byl pořádaný kapelou Rogers.

 

Před dvěma týdny vyšlo vaše nové split CD Epic Fail s kapelou WWS. Proč jste se rozhodli právě pro tuto formu nahrávky?

Michal: Chtěli jsme nahrávat společně, celá kapela najednou, jako na koncertě, původně jen za účelem nahrání pár dem. Při hledání vhodného prostoru pro nahrávání a strávení společného víkendu jsem si vzpomněl na místo, které mi v hlavě leželo již několik let a tím je ateliér v doubické Fabrice. Slovo dalo slovo a oslovili jsme kamarády z WWS, kteří jsou v Doubici téměř jako doma, s nabídkou společného nahrávání o víkendu. My jsme zařídíli a zmákli nahrávání, kluci domluvili víkend na Fabrice pro cca deset lidí s možností hraní, spaní, a tak.

S nápadem split CD přišel Zoidy po jeho dřívější zkušenosti, kdy nahráli split CD s kapelou Čachochbili a S.R.O. na Slovensku. Přišlo mi to jako hodně zajímavý nápad – spojit tyto na první pohled žánrově odlišné kapely a nabídnout naší hudbu oběma táborům fanoušků. Takže jsme nápad split CD měli na vědomí, pustili se do nahrávání a vzniklé nahrávky považujeme za společné tím, že jsme nahrávací víkend strávili spolu a navzájem se tak trochu i ovlivňovali. Myslím, že ten největší důvod, proč jsme tento split udělali, je opravdu ten, že nabídneme hudbu WWS našim fanouškům a naopak.

To, že jsme zvolili formu živého nahávání všech nástrojů najednou a ještě k tomu vlastníma rukama, vzniklo zase z mého nápadu. Využít techniku co máme a co umožňuje, co nejvěrněji zachytit energii živého hraní a taky zbytečně se s tím nepárat, a udělat prostě pár nahrávek jako za starejch časů na kazeťák.

 

Z natáčení vznikl mimo jiné také krátký dokument? Odkud přišel tento nápad?

Michal: Po celou tu dobu se mi střádal materiál a video se  tvořilo v hlavě. Na kameru jsme točili průběžně, abychom měli nějaký vzpomínky. Chtěl jsem dokonce na místě natočit alespoň jeden „živý“ videoklip, měli jsme s sebou světla, kameru. Ale měli jsme spoustu práce s nahráváním a to tolik, že na kamery došlo zřídka. I tak ale zůstal nějaký natočený materiál.

Bylo mi líto mít to jen doma v archivu, chtěli jsme se všichni podělit o atmosféru toho víkendu a ukázat, jak nahrávání vypadalo a v jakém bylo duchu. Tak jsem udělal tento krátký report a zároveň upoutávku na chystané CD. Myslím, že se povedlo, že vystihuje atmosféru, představuje obě kapely při nahrávání a místo činu, kde se vše odehrálo. Chtěli jsme posluchače a fanoušky do té situace aspoň na chvíli nechat vcítit. Také jsme chtěli ukázat, že hudba prostě nebyla nahrána v klasickém studiu, ale živě jako třeba při koncertu klubu.

 

 

Jaké máte krátkodobé i dlouhodobé plány do budoucna?

Kozi: Teď je pro nás nejdůležitější sehrát se ve třech a pracovat na nové tvorbě. Což žádný problém není a je to krátkodobá vize. Chceme nabídnout ještě propracovanější koncerty, aby z toho fanoušci měli co nejvíc. Zároveň tuto tvorbu chceme posunout k nové desce, která by měla být prvním dlouhohrajícím počinem v naší nové sestavě. Chceme se na ní maximálně vyžít, aby to byl pořádný nářez. V rukávu máme pár překvapení, samozřejmě v podobě hudby, možná i videa!

 

Co byste na závěr vzkázali čtenářům I-kliku?

Zoidy: Chci vzkázat, že to, co děláme, děláme srdcem a budeme jen a jen rádi, pokud si k nám na koncert najdete tu cestičku nebo si poslechnete naše skladby. Máme v tom kus naší duše a je pro nás velkou ctí se o tyto kusy podělit s posluchači.

Michal: Abyste se měli v novém roce skvěle, abyste byli všichni zdraví, šťastní a dařilo se vám! A samozřejmě choďte na koncerty, kupujte si a stahujte CDéčka a repráky solte na plnej kotel, aby i vaši sousedi poslouchali kvalitní hudbu ☺

 

https://www.facebook.com/kapelaJZD

http://bandzone.cz/jzd