„Choďte na koncerty, živá muzika bude vždycky to nej,“ vzkazují Rabies!

foto: archiv_Rabies

 

Když tahle čtyřčlenná parta vezme do rukou nástroje a praští do nich, vybaví se vám spíš slunná Kalifornie než jejich rodná Vysočina. A právě v těchto prvních jarních a slunečných dnech vydali Rabies první část (tzv. A Side) své nové desky Nevergreen & Always rad. A právě o jejím nahrávání, plánech do budoucna nebo třeba názoru na stahování hudby z internetu nám kluci povyprávěli v tomto rozhovoru!

 

Pocházíte z Bystřice nad Pernštejnem, která rozhodně není rockovou baštou. Jak jste se vlastně dali dohromady?

To je příběh, kterej by vydal na 5 stran! Když to vezmeme ve zkratce, všichni členové naší smečky, ať už minulí nebo současní, jsou kámoši a ve většině případech se znali už před vytvořením uskupení. Zárodek kapely vznikl někdy v roce 2009, kdy Tup, náš tehdejší bubeník, a Mára, kytarista, se rozhodli, že spolu zkusí pár fláku. Od tý doby však uplynulo bezmála 5 let a po několika změnách se kapela ustálila na aktuálních čtyřech členech. Koncertování ve větším měřítku započalo rokem 2011 a s každým nastávajícím se snažíme hrnout čím dál víc akcí. S klukama jsme stihli doposud zahrát víc jak sto koncertů a projezdit víceméně celou republiku … a budeme pokračovat!

 

V minulosti jsem měl tu čest vidět vás ve tříčlenné i čtyřčlenné sestavě. Jaká je nyní aktuální?

Když porovnáme naše demo a naše poslední album, tak je na něm slyšet, že jsme začali dělat muziku trošku jinak a dvě kytary jsou pro nás základ. Proto jsme taky vzali do party dalšího kytaristu Matouše a rozšířili se na čtyřčlennou bandu. Sem tam nám zaskakuje ďábel Pavel, protože né všichni mají vždycky čas. Aktuálně je nás teda celkem 5, všichni real Vysochina kámo a max 15km od sebe, což je super.

 

Po demu Just Jump a CD I Have Got Rabies nyní přicházíte s první polovinou (A SIDE) nové desky, která se jmenuje Nevergreen & Always rad. V čem je odlišná od předchozích počinů?

Od prvního počinu Just Jump se náš zvuk neustále vyvíjí. Každá kapela od svýho počátku hledá zvukovou image, která ji bude charakterizovat. V tomhle nám určitě hodně pomohl náš producent Zdeněk Ondráček ze studia Sonidos, ve kterým jsme zatím nahrávali veškerej hudební materiál. S každou vydanou plackou se člověk naučí spousty novýho a my věříme, že na zvuku poslední placky je to znát. Největší změna oproti předešlým CD je fakt, že bychom rádi dotočili stranu B a celý to praskli na vinyl. Mělo by se tak dík někdy v srpnu a fanoušci budou určitě dopředu informováni o přesným datu vydání.

 

Vaše CD bylo vůbec poprvé k poslechu při internetové online premiéře. Bude následně k dostání i fyzicky?

Jasně! Vozíme sebou super merch – trika, mikiny a hlavně těch 5 pecek v náramným digipacku za pár peněz, tak se určitě stavte!

 

Zůstaňme ještě chvíli u tohoto tématu – jak se jako kapela díváte na stahování hudby z internetu zdarma? Jste spíš zastánci nebo odpůrci této možnosti?

Jdeme s dobou. Spíš musíme. Dneska co nedáš na internet a doslova to nenaservíruješ lidem na talíř, jako by nebylo, ale to je pochopitelný. Kapel je mraky a lidi mají z čeho vybírat. Proto jsme zatím všechen doposud vytvořenej materiál uvolnili na Bandzone a kromě novýho céda je zbytek ke stažení, abychom si získali fanoušky. Avšak na druhou stranu máme taky jednoduše rádi ten pocit, když si svůj výtvor můžeš osahat a přitulit se k němu. A ten nejlepší materiální pocit bude určitě z vinylu. Máme natočenou první půlku, která je k poslechu na Bandzone a Soundcloudu Kids and Heroes, tak hurá do studia dotočit tu stranu B!

 

Plánujete k nové desce také nějakou tour?

Záleží, jak si kdo představuje tour. Pro nás znamená tour sbalit se a vyrazit třeba na 10 dní někam pryč z města a hrát noc co noc, což momentálně časově nedáme. My budeme klasicky jezdit většinou o víkendech jako doposud, což dá asi 40 koncertů za rok. Můžeme možná prozradit, že se nám podařilo něco dojednat s jednou super českou punkrockovou kapelou na podzim. To už bychom měli jet s vinylem!

 

Máte za sebou už slušnou řádku koncertů, loni jste si dokonce zahráli i na Mighty Sounds. Neláká vás vyrazit i do zahraničí?

Láká, ale nejprve si chceme užít Česko a hlavně dodělat Nevergreen & Always rad!

 

Jaké máte plány do nejbližších měsíců a let?

Chceme se hudebně vypracovat tak, abychom si na koncertech zasloužili plnou ledničku chlastu a na stole půlku prasete!

 

Co byste na závěr vzkázali čtenářům I-kliku?

Choďte na koncerty, protože se tam dá zažít spoustu legrace. Živá muzika bude vždycky to nej!

 

Odkazy na kapelu:

http://bandzone.cz/rabies

http://www.facebook.com/RabiesBand