Ceny Anděl 2010
23.2.2011
20.00

Jubilejní 20.ročník udílení cen Akademie populární hudby Ceny Anděl 2010 se uskuteční v letošním roce již koncem února, a to ve středu 23.2.2011 v pražské Incheba Aréně na Výstavišti v Holešovicích. Přímý přenos slavnostního ceremoniálu odvysíláČeská televize na programu ČT1 od 21 hodin.

Dvacátý ročník přinese mimo jiné mimořádný televizní pořad s názvem Ceny Anděl dvacetiletí, jako oslavu dvaceti let existence českých cen Grammy. Tento pořad odvysílá ČT1 v návaznosti na slavnostní ceremoniál Cen Anděl 2010 tentýž večer. Televizní pořad Ceny Anděl dvacetiletí bude rekapitulací dvacetileté éry vývoje populární hudební scény u nás.

Vyhlašované kategorie jsou ponechány jako v loňském roce a to Zpěvák, Zpěvačka, Skupina, Album, Skladba, Objev, Videoklip a Síň slávy. Stejně tak bude vyhlášena i Nejprodávanější deska roku 2010. V rámci ceremoniálu Ceny Anděl dvacetiletí budou vyhlášeni nejlepší Interpreti dvacetiletí a Album vydané během posledních dvaceti let.

V mnoha věcech bychom rádi navázali na loňský ročník, který byl obecně hodnocen jako důstojný ceremoniál a atraktivní televizní pořad plný napětí, energie a emocí. Z našeho pohledu byl průlomový ve dvou směrech: prezentací nominovaných během večera a hlasováním přítomných akademiků na nominované v přímém přenosu. V tomto duchu bychom velice rádi pokračovali a ve vybraných (důležitých) kategoriích přivítali na dvou andělských podiích v průběhu televizního pořadu nominované. Podle ohlasů se tato novinka osvědčila jak u televizních diváků, tak i u Akademiků.

Diváci budou mít opět možnost podívat se do tváří pečlivě vybraných členů Akademie populární hudby a najít mezi nimi odborníky z médií (rádio, TV, tisk, internet), největší prodejce, pořadatele největších festivalů, zástupce umělců, kteří v minulém roce nevydali album a další významné osobnosti hudební branže. Ze známých jmen současné rozšířené Akademie můžeme jmenovat například Karla Holase, Františka Černého, Lenku Filipovou, Petera Nagyho, Petra Pečeného, Kryštofa Michala, Ilonu Csákovou, Igora Timka, Tonyu Graves, Petra Koláře, Martu Jandovou, Vašo Patejdla a další.

V tomto roce poprvé organizuje Lewron music center kromě slavnostního ceremoniálu i kompletní hlasování Akademie populární hudby. Přesné podmínky hlasování stanovil Statut IFPI ČR. Hlasování je jako každý rok dvoukolové. Stejně jako v loňském roce proběhlo první kolo elektronicky. Akademici hlasovali ve všech kategoriích a vybrali z interpretů a titulů trojici nejlepších. Z těch pak vzejdou v průběhu ceremoniálu a zároveň druhého kola vítězové.

Historickou změnou je prezentace umělců a skupin, kteří vydali v roce 2010 album na internetu a možnost Akademie se dobře orientovat ve vydaných titulech i interpretech. Akademici si měli možnost v průběhu prvního kola hlasování poslechnout písně z jednotlivých alb, shlédnout videoklipy a prohlédnout webové stránky umělců. Profily interpretů byly k nalezení na www.cenyandel.cz v sekci určené pro Akademiky. Hlasování jednotlivých Akademiků v obou kolech bude uveřejněno následující den po skončení přímého přenosu opět na těchto webových stránkách.

Pro letošní jubilejní vyhlášení Cen Anděl zůstala i loňská inovace, týkající se nominování umělců vydavatelstvími, která nejsou členy IFPI a která můžeme zařadit mezi tzv. „nezávislé“. Tímto krokem se také obraz nominovaných změnil a více reflektuje aktuální hudební scénu v ČR.

Do role moderátorů letos bude obsazen atraktivní pár mladých, talentovaných a úspěšných interpretů Ewa Farna a Tomáš Klus, loňských vítězů Cen Anděl v kategorii Zpěvačka a Zpěvák. Ti budou provázet diváky jak letošním ročníkem, tak i komentovat udílení cen dvacetiletí.

Publikum budou tvořit pozvaní hosté organizátora večera, a to z řad umělců a dalších osobností hudební branže.

Věříme že letošní ročník z hlediska historie udílení českých cen „Grammy“ bude jedinečnou prestižní událostí a i nadále vyhledávaným televizním pořadem.