Během koncertu Pražského výběru promluvil slovenský prezident

O víkendu probíhaly oslavy vzniku republiky po celých Čechách. Sázely se lípy svobody, kladly věnce a v neděli 28.října vystoupily v pražské Lucerně legendy českého rocku.

 

Téměř desetihodinový program zahájil Michal Pavlíček a Monika Načeva. Lepší začátek si návštěvníci Lucerny nemohli přát. Poetika textů podtržená fenomenální kytarou a výborným zpěvem nasadila laťku večera hodně vysoko. Vladimír Mišík s kapelou ETC po většinu svého hracího času bojovali se zvukem, více či méně úspěšně. Ale v rytmu blues tepal celý sál a srdcovky jako Večernice či Sluneční hrob od Blue effectu zazněly.

Vltava je kapela opravdu originální a její vystoupení byl docela zážitek. Hlavní přidanou hodnotu mají pro mě vždycky uskupení s dechovými nástroji a tady jich bylo hned několik. A konečně jsem slyšela naživo Marx, Engels, Beatles. Zvláštní rytmy, aranže, texty a hlas Roberta Nebřenského dávají kapele nezaměnitelnou podobu.

 

David Koller se svojí kapelou fanoušky asi nikdy nezklame. Pokud toužíte slyšet hity od Lucie, vždycky se nějakých dočkáte a těch čistě „kollerovských“ taky. David je výborný muzikant – bubeník i kytarista a kromě toho se hodně zajímá o politiku. Svoje názory se nebál vyjádřit i během koncertu a to dost ostrým způsobem. Jeho politické smýšlení sdílím a v tomto případě jedu na podobné vlně, přesto si myslím, že některé věci by bylo lepší nechat na jiné příležitosti, i když se bezprostředně a právě v tento den naší republiky týkají.

Stejně tak v naší galerii z jeho vystoupení nenajdete žádnou fotku. Nepřísluší mi komentovat jeho vztah k fotografům. Ale bylo nám důrazně naznačeno, že si fotografování nepřeje. Během jeho vystoupení ostřížím zrakem sledovala ochranka naprosto všechno, co se jen vzdáleně podobalo objektivu a za sebe říkám, že to bylo dost nepříjemné. Temných koutů pro teleobjektivy je v sále dost. Ale! S jeho stanoviskem nesouhlasím, jen jsem se ho rozhodla plně respektovat!

 

Pražský výběr s frontmanem Michaelem Kocábem si připravil pro Lucernu velké překvapení. Kromě Ivy Pazderkové, která už je stálou členkou kapely, se během koncertu na podiu objevil i slovenský prezident Andrej Kiska, aby krátce pozdravil Čechy a promluvil o důležitosti přátelství mezi oběma národy, které mají společnou historii. Spousta lidí ještě dlouhou dobu po jeho odchodu nevěřila, že to byl skutečně on.

Na závěr oslav vystoupila kapela Garage s Tonym Ducháčkem, poctivým českým bigbítem a důstojně zakončila tak důležitý den v naší české historii.