ATMO music – Andělé x Démoni

Dá se říct, že ATMO music dal dohromady rapper Lipo. V roce 2011 spolu začali zkoušet a tvořit první věci. ODD dostal příležitost produkovat Lipovo CD Víc než hudba a Beef s ním pak objížděl koncerty jako druhý rapper na mikrofonu. Poté přišly spolupráce i s dalšími interprety z Liberce a okolí. Poslední 2 roky pak věnovali přípravě jejich debutu, na němž se nachází to nejlepší, co spolu stvořili. Jejich prvotina se dostala na pulty 4. dubna tohoto roku a během několika hodin se stala jedním z nejprodávanějších českých počinů. Není divu, singl Andělé byl pár týdnů dokonce i druhou nejhranější písní v českých rádiích.

 

Jsou asi dvě hodiny ráno a já se právě vrátil z Golf baru, kde se ATMO music pokřtili svou první desku Andělé x Démoni. Koncert byl fajn. Žádný gramce a jeden MC, ale bicí, trubka a hosté na vokálech. Kluci víceméně přehráli tracklist, přidali pár dalších věcí, BPM jim pokřtili CD a byl konec. Znovu mi teď ale dochází, jak originální věc ODDBeefem vytvořili. Překročili hranice rapu a nebáli se vkročit i do jiných žánrů. Proto je to pro mě jeden z nejzásadnějších počinů tohoto roku.

„Je to jedna velká depka“, řekl mi Beef v jednom rozhovoru několik týdnů před vydáním alba a přesně takové i je. Moc pozitivních melodií a bezstarostných textů zde tedy nenajdete. Mačkám play. Do svého Svědomí mě pustí rapper hned v úvodní skladbě, navodí atmosféru a melodie postupně naváže na singl Fáma, díky kterému jsem tuto formaci i objevil. „Je to závist, nepřejícnost. Je to pýcha, co v tobě dýchá a zlost, kterou naplňuje zloba,…“, v refrénu zpívá Jakub Děkan, vedlejší člen tohoto uskupení. Běhá mi mráz. Vidím svoje zážitky a vzpomínám na příběhy nejbližších. Není nic lepšího, když uvidíš sám sebe nebo vlastní příběh v textu nějakého songu. Tohle se mi zde stane hned několikrát. Proto mě nejvíc baví tracky Řekni mi, jenž je narapovaný pouze do stopy akustické kytary, a Máma, ve kterém se představí i samotná Zuzana Agnes Pořízová – Peukerová, zpěvačka a Beefova maminka. Když jsem ji slyšel poprvé, hrnuly se mi slzy do očí. Nepřestává mě mrazit v zádech.

 

 

Beatmaker ODD zde představuje svůj talent a hudební podklady netvoří jen elektronicky, jak je v tomto žánru zvykem. ATMO music zkrátka oblékli rap do trochu jiného kabátu. Kombinují ho s dalšími žánry pomocí různých hudebních nástrojů. Navíc si k sobě přizvali ještě pár muzikantů z jiných odvětví. Například ve skladbě Melancholie hostuje držitelka Zlatého slavíka Iva Frühlingová, která je známá svým zpěvem ve francouzštině. Seznam hostů pokračuje jmény z jejich rodného Liberce a okolí. Kromě rapperů Lipa a Rosecka si na desce ještě zazpívají Chris, Anita Chekan, Sebastian. Jejich výkon je důkazem, že i neznámá jména můžou předvést precizní výkon.

 

Ne, ATMO music, to nejsou pouze Andělé a Polety, jenž je díky hitparádám a rádiím dostaly nahoru. I když se jedná o kvalitní písně, je třeba slyšet celé CD, aby mohl člověk docenit jejich kvalitu. Je jako puzzle a jednotlivé skladby jako dílky, které do sebe přesně zapadají. Koncept je zvládnutý na jedničku, jako i všechno ostatní. Už teď se těším na nové věci od této dvojice, a potom, co jsem slyšel na křtu, už nemám ani pochyby, že by se kluci neposunuli dál. Mají v rukávu obrovský hit a pracují na nové desce. Skvělé.