Rozhovor s německou partou Hurricane Dean. Kapela vystoupí už tento týden v RC!

zdroj: archiv kapely

Kde se teplá a studená setkává, tam Huriccane Dean vzniká. Čtyřčlenná kapela z Německého Ostfrieslandu si přivlastnila mix new wave a indie. Jejich první singl „Flat Random Noise“ vás donutí tančit pod podiem, aniž by ztratil něco ze svého melancholického nádechu. Kapela která v České republice hrála poprvé letos v létě na malém českoněmeckém festivalu, se chystá na svou premiéru v Praze. O čem je jejich hudba jsme se zeptali v rozhovoru.

 

Vaše hudba kombinuje novou vlnu a indie, obojí je v jemnějších I tvrdích pasážích melancholické a zároveň rockové. Proč si myslíte že je silná melancholická hudba v dnešní době tak populární.

Myslím, že melancholické songy jsou hodně upřímné a pořád věřím, že lidé mají upřímnost rádi. Je nutné si uvědomit, že smutek a melancholie jsou dvě různé věci. Lidé si samozřejmě nechtěji pořád stěžovat na svůj život a poslouchat smutné písničky o všem špatném v jejich životě, ale chtějí čelit svým pocitům a emocím a muzika, speciálně ta melancholická, jim v tom může pomoci. Muzika má tu jedinečnou moc dát lidem pocit, že na světě nejsou sami a hlavně že na své problemy nejsou sami. Proto jsou naše texty o situacích, které každý zná a o každodenních zkušenostech. Takhle se naši posluchači můžou identifikovat s naší muzikou.

 

Hurricane Dean byl nejsilnější tropickou bouří v sezóně 2007 Atlantských hurikánů, který způsobil 45 úmrtí a škody za vice než 1,5 mld. USD. Vlny které hurikán v roce 2007 způsobil byly opravdová “nova vlna”. Je tento druh přírodního úkazu typický pro vaší hudbu – je silný, mocný a zároveň ničivý a nebezpečný?

Myslím, že hudba má vždy vliv na lidi. Ale druh účinku závisí na osobnosti, kterou jste. Každý produkuje písničky svým vlastním způsobem, a proto mohou mít různé účinky a různé významy a tak dále. Naše hudba je o životě a zkušenostech. A občas máme každý v životě temnější kapitoly, proto některé naše songy jsou trochu melancholické.

 

Jste začínající skupina. Jak těžké se vystřelit mezi slavné kapely v Německu? Hráli jste na nějakých festivalech pro začínající skupiny nebo jste dostali nabídku hrát na nějakém z větších německých festivalů?

Hrajeme skoro na všech druzích koncertů. Malé festivaly, větší festivaly, jako headlineři i jako předkapely, atd…. V Německu je to velmi těžké a je důležité hrát na festivalech, hledajících nové kapely, protože potřebuješ “základnu” a potřebuješ najít fanoušky a pokusit se stát se slavným. Kapely se taky naučí hodně věcí během cestování, takže hraní na různých festivalech je pro nás dobrou věcí. Jsme velmi rádi, že máme tak ambiciozní partnery, kteří nám pomáhají, například s rezervováním koncertů.

 

Vaše aktuální turné zahrnuje koncerty v Německu a Rakousku, v létě jste hráli na malém festivale na česko-německých hranicích s pražskou kapelou Lety Mimo a dalšími a nyní je před vámi koncert v Praze. Je česká hudba v Německu populární a jaký český interpret je váš favorit?

Bohužel česká hudba není v Německu moc populární, což je škoda, protože tu mate dobré muzikanty. Můj nejoblíbenější český interperet je Markéta Irglová. Má krásný hlas a velké přirozené charisma a “Once” je jedním z mých oblíbených filmů. Její hlas a hlas Glena Hansarda jsou tak dojemně sjednocené, jak jsem v životě neslyšel.

 

Aktuálně mate venku druhý sing “Appeal” s velmi dramatickým videoklipem, který začíná uprostřed lesa. Jaký je příběh tohoto klipu, nebo co je hlavním poselstvím této písně?

“Appeal” je o těžké chvíli ve vztahu, kdy máš ten pocit, že za chvíli to všechno skončí. Ale take cítíš něco, co tě nutí bojovat za tu lásku… přitažlivost nebo je v tom nějaká výzva?. Takže jsi uvěznený v situaci, že chceš tuhle lásku ale současně nevíš jestli to má ještě šanci. Někdy se ve vztahu stane, že je nutné aby jedna osoba bojovala o odpuštění. Pak se láska stane lovem a ti dva v tom vztahu riskují, že ztratí svou hlavu. A pak ten druhý pochopí, že nemá cenu utíkat a čelí sami sobě a to je přesně to co se děje ve videu.

 

Hurricane Dean se představí v Praze poprvé a to už 5. Října v Rock Café na koncertě který pořádá kapela Lety Mimo. Kromě nich bude možnost slyšet akustické sety kapely River Jordan a zpěváka Nicelanda.