Rozhovor s kapelou ZakázanÝ ovoce!

foto: archiv_zÝo

 

Zatímco se většina kapel odebrala do teplých krajin, nebo k zimnímu spánku kluci ze ZakázanÝho ovoce se neflákají, oslavili 500-stý koncert, zveřejnili zbrusu novou píseň, nové logo, nového kytaristu, bubeníka naučili zpívat a k tomu všemu připravují nové album….

 

Koncem roku 2013 jste dokončili společné tourné s partou Zoči Voči, kde jste oslavili i svůj 500 jubilejní koncert. Kde byl a jak proběhla oslava?

Pišto: Koncert byl v Praze, ale nepřijde mi, že by se z hlediska slavení nějak lišil od ostatních koncertů v rámci šňůry. Prostě taková klasika – přijet, nazvučit, jít na bar, vyčkat 4 hodiny do začátku našeho vystoupení, odehrát, převléct a na bar, než vás někdo natáhne do dodávky a někam odveze.

 

Zoči Voči je mladá slovenská kapela, jak s klukama vycházíte? Mají Slováci něco “ jinak “ ve srovnání třeba s Totálním Nasazením (společné tourné Oceloví ptáci), nebo o národnost tady v žádném případě nejde?

Pišto: Národnost, pohlaví, sexuální orientace, ani preferovaná kořalka zde nehrají roli. Zoči Voči jsou parta úžasnejch lidí a muzikantů a kdo je pozná, ten ty kluky musí milovat a zamilovali jsme se samozřejmě i my ☺. Oproti Totáčům jsou mladší, hezčí a víc mě nenapadá, což je dobře, jinak by si mě Sváťa Šváb asi vyhledal ☺.

 

Na společné šňůře vznikla vaše společná píseň a vzpomínkové video, dejme tomu, že videoklip. Uslyšíme ji i na vašich koncertech, případně novém albu?

Pišto: Na koncertech se zatím nechystáme, ale těžko říct, jaká bejkárna nás může časem napadnout. Nechme se překvapit. Co se týče desky, počítáme s ní na album, které plánujeme letos vydat.

 

Obě kapely jste si k sobě hodně blízko, myslíš, že podobné koncertní akce ještě zopakujete?

Pišto: Tak určitě! Víš co, byl tam skvělej mančaft a to srdíčko a na tenhle turnaj nikdy nezapomenem. A teď vážně. Pevně v to doufám, protože to bylo fakt krásný a spolu se Zočákama a Conspiračkama bych jezdil klidně celej život. Ideálně, kdybychom měli všichni jednu velkou společnou kapelu ☺.

 

Dá se říci, že pro vás rok byl 2013 zlomový. Vaše kapela se posunula o velký kus dopředu, jde o vás celkem slyšet, daří se vám nejen získat, ale hlavně udržet fanouška a posluchače. Čím myslíš, že to je? Začali jste víc makat?

Pišto: Naopak mi přijde, že jsme vloni víc zlenivěli a spíš si myslím, že se začla zúročovat ta práce z předchozích let. Čím to je, si nedovedu vysvětlit, prostě se to nějak stalo a já osobně se dívím, že nás dokáže někdo poslouchat. Já bych to rozhodně nědělal! ☺ Ale jsem za to šťastnej!

 

Přesto, že se kapele daří, začínáte rok 2014 s novým kytaristou, proč Mejdlo ZO opouští?

Pišto: Mejdlo toho měl, jak se tak říká, plný kecky. Kapela, pokud chce hrát a někam se dostat, musí makat. Obnáší to spoustu času a energie a Mejdlo chtěl tu energii věnovat do svého osobního života. Po těch letech je to škoda, ale na druhou stranu je to tak lepší, než aby v kapele fungoval jen zčásti. Já si jeho rozhodnutí vážím a přeju mu, aby to byla pro něj šťastná volba.

 

Do kapely přišel kytarista „Laff“, kde jste k němu přišli?

Pišto: Po tom, co nám to Mejdlo na koncertě ve Valticích zkraje listopadu oznámil, jsme rozhodili sítě mezi ostatníma muzikantama a udělali dva neveřejné konkurzy. A na ten druhý přišla taková mánička, která si říká Vac Laff a my jsme mu říkali Václav Láska. Láska mu už zůstalo, na první pohled! ☺

 

 

Jsi schopný za tak krátkou dobu posoudit, jestli jste si vybrali správně?

Pišto: Den ode dne jsem o tom přesvědčenější! Včera jsme odehráli první koncert v nový sestavě a ohlasy jsou kladné a to i od kritického manažera, našeho zvukaře a od těch nejkritičtějších – fanoušků.

 

Laff je charismatický vlasáč. Už podle toho jména…nebojíš se, že nová krev v kapele vám odtáhne a přebere věrné fanynky?

Pišto: Vždyť jsme kapela, takže každá fanynka, ať už platonicky miluje kohokoliv z naší bandy, je společná! ☺ Před konkurzem jsme si stanovili, co by měl náš novej kytarista splňovat. Uhrát to, co už jsme udělali, uzpívat, aby uměl skládat, aby to byl super člověk, měl potřebný vybavení, čas a energii do toho jít na 100% a aby byl hezkej. Láska vše splňuje a ať si nabere fanynek, kolik zvládne ☺!

 

Poslední dobou je velký trend muzikantů na okurkovou sezónu zmizet do Indie, Bali, Laosu, Thajska a podobných destinací s co nejexotičtějším názvem. Vy jste tomu ještě nepropadli a pracujete na novém albu. Přesto chystá se nějaká kapelní dovolená?

Pišto: 20. září až 5. října máme v kapelním kalendáři zapsanou celozávodní dovolenou. Yaris si oblíbil výlety přes Atlantik a vozí nám vždy mraky suvenýrů. Franc tráví dovolenou buď na baru, nebo někde u Jadranu a já mívám tak vysezenou řiť z dodávky, že mě cestování fakt neláká. A Láska ani nevím, podle mě naloží prkno do Multivana, najede na trajekt a popluje někam surfovat a opalovat své mužné tělo ☺.

 

Zmínila jsem vaší novou desku, kdy myslíš, že to dáte do kupy?

Pišto: Máme určitou představu, že zkraje podzima by to šlo ven, ale těžko říct, jak to dopadne, chtěli jsme na desce dělat už od loňského září, ale bohužel se z nějakejch důvodů nevydařilo. Takže jsme si naložili od 2. ledna pilné zkoušení a skládání, abychom mohli před fesťákama vypustit první klípek k desce.

 

Podílí se na nahrávání ještě Mejdlo, nebo už jen Laff?

Pišto: Makáme jako kapela, tzn. Yaris, Laff, Franc a já.

 

Další novinkou je zpívající Franc (bicí) ? Proč ta změna?

Pišto: Jsme si vědomi, že naše kapela není plná zpěváků a kupodivu ten jediný z nás, kdo nezpíval, tedy Franc, je na tom intonačně nejlíp. Za ty 4 roky, co v Ovoci hraje, jsme se snažili mu vnutit mikrofon. Bez úspěchu. Ale teď, jak se to všechno nějak pohnulo, se nám to povedlo a už si dokonce koupil i stojan na mikrofon a kabel! ☺

 

Co chystáte na jaro? Kdo vás bude na koncertech doprovázet tentokrát?

Pišto: Do konce března odehrajeme jen pár nárazových koncertů, abychom nedřepěli furt jen ve zkušebně a v dubnu vyrazíme na Buxton tour. Pojedeme spolu s Five O´clock Tea, mělo by to být snad 10 nebo 12 koncertů po ČR a víc o tom nevím. Od května fesťáky, pak ta dovolená a na podzim velký tour, společně s jinou bandičkou, kterou zatím tajíme a oni nás taky.

 

Podle čeho si vybíráte kapely na společné turné? Je to víc o kamarádství, nebo marketingu?

Pišto: Nebudeme si nic nalhávat, je to o obojím. V dnešní době lidi moc nechodí na jednu kapelu, pokud se nejedná o skutečně velký jméno. Takže my děláme právě tyhle společná turné dvou kapel, což už lidi přinutí se zvednout a dojít, když tam mají dvě jména, která chtějí slyšet. To, že ta druhá kapela musí být kamarádi, je jasná věc, jinak by to těžko mohlo fungovat. Navíc jestliže to děláme hlavně pro zábavu, musíme se tím bavit a ne se celý turné tvářit zpruzele.

 

Kam nás pozvete?

Pišto: Dámy na drink, pány pryč, aby nám nedali přes hubu a všechny na naše koncerty, weby, fejsbuky a jůtuby.