Glajstr Duo pokřtilo svůj debut!

25. listopadu jsem byla vyslána do Jamm Clubu na křest cédéčka Udělej čerta! jakéhosi Glajstr Dua. Přiznám se, že jsem neměla tušení, o co jde, ale jakmile je v názvu „Duo“, tak nějak mě to dopředu znechutí. Nicméně žijeme ve světě plném překvapení a o náhody tu není nouze – a Glajstr Duo mě náhodou dost překvapilo.

 

 

Za klávesami sedí šikovný, na pohled skromný Zdenda Mihulka a o zábavu a zpěv se stará Filip Koryta. Kluci sami sebe nazývají „intelektualním porno-popem“, což je poměrně všeříkající. Na konci koncertu mě pálila myšlenka: „Co o nich proboha napíšu?“ A tak jsem se rozhodla nepřiklonit se ani na stranu hejtu, ani vstoupit do fanklubu. Nabízím vám dva možné úhly pohledu, nechť si každý vybere ten svůj! 

 

 

Ten, kdož se považuje za puritána, by na Glajstr Duo rozhodně zavítat neměl, a to ani omylem. Slovní průjem v podobě jedné sprosťárny za druhou by mohl leckoho urazit. Kluci si neberou servítky a bez obalu rozebírají nejrůznější sexuální témata (od análního sexu až po homosexualitu) a někdy je to dost „hustý“ (za předpokladu, že vám např. Řezník nepřipadá oukej). Ani na chvíli před peprností neutečete, protože mluvené „vsuvky“ Filipa Koryty jsou snad ještě vulgárnější než jeho texty. Kdo neví, co ho čeká, nebude zřejmě nadšen baladou o přetrhnuté uzdičce nebo velmi podrobnými detaily z intimního života frontmana a jeho přátel. Ale napůl rozpačitý smích je také smích.

 

 

Na druhou stranu – česká hudební scéna je z určitého úhlu pohledu poměrně stereotypní, a tak se pánbůh rozhodl stvořit Glajstr Duo! Minimalismus v podobě zdařilého klavírního doprovodu a zpěvu je v tomhle případě naprosto postačující. Otevřená mysl po chvíli pochopí, že pánové se jednak nebrání originalitě, přirozenosti ani prolomení JAKÉHOKOLI stereotypu. Sex, sex a zase jenom sex – na tisíc způsobů! No, proč ne? Musí se jim nechat, že podobný koncept je v Čechách naprosto ojedinělý. Je to v podstatě napůl koncert a částečně hodně odvážná stand-up show, v čemž do budoucna vidím velký potenciál. Také si nepamatuju, že bych na jakémkoli jiném koncertu viděla chlápka, který při vystoupení na pódiu pojídá sandwich, slyšela návrh, že by deska mohla být pokřtěna třeba močí, nebo tolikrát za večer zaslechla slovo „penis“. Bylo to svým způsobem osvobozující a především jsem nezaznamenala žádné hluché místo. 

 

 

Kdo jde na Glajstr Duo, moc si nepokecá, protože Glajstr Duo si získá jeho absolutní pozornost. Ať už proto, že je nadšen, nebo zmaten. Já se bavila.   

Pája Mlčková