7,5 piva +7,5 festu = 7,5krát lepší nálada a hudební požitek

AUTOR: Martin Kryl

Dne 26. Června proběhl v zábřežském plaveckém areálu sedmý ročník 7,5 festu. Kromě pestrého výběru kapel na hlavním jevišti, mohli návštěvníci okusit i svět drum and bass na druhé stanové stage. O občerstvení zde také nouze nebylo a velmi povedené počasí přivedlo i ty největší hudební otužilce.

Program začínal v 15:00 místní indie kapelou Infected. Jak to zpočátku bývá, lidí bylo poskromnu, a proto snaha kluků nebyla nijak zvlášť oceněna. Mě osobně připadla hudba neobyčejná a částečně psychedelická. Libí se mi, že organizátoři dávají šance i začínajícím kapelám.
Dalším vystupujícím byli punkrockový štamgasti The fialky. Z Prahy s sebou přivezli spoustu energie a na pódium předvedli klasickou pankáčskou show. Věřím, že kdyby dostali playtime kolem první hodiny ranní, tak se dočkají většího aplausu.

Po fialkách se na scénu dostavila acousticko-rocková sestava Goodfellas. Musím uznat, že svými kytarovkami a srdcehladivými melodiemi tvořili příjemnou změnu. Atmosféra směřovala do pohody. Před podiem sice nikdo netančil, ale poslechově moc zdařilý výstup.

Čas 19:00 byl vymezen pro největší překvapení festivalu, tím byla Gaia Mesiah vracející se na hudební scénu s novým zpěvákem. A Zábřeh může být poctěn. Gaia totiž na sezónu plánuje pouze pár exluzivních koncertů kvůli pracovní vytíženosti. Come on show. Nový frontman se svého úkolu zhostil na jedničku a kapela do éteru vypouštěla dávky svého jedinečného grunche. Neokoukané riffy a neobvyklé pojetí muziky mě hřálo u srdce snad každou skladbu. Doufám, že členové v tempu vydrží a naservírují nám co nejdříve novou desku.

Ve 20:30 se na pódium nahrnula místní punkrocková stálice Punkfloid. Kluci hráli ve svém vražedném tempu a díky velké tlupě skalních fanoušků si mohli vychutnávat taneční orgie na parketu. Musím uznat, že zvukaři si navečer se zvukem pohráli a vyváženost nástrojů byla dle možností doladěná.

Další hlavní hrací čas dostalo jedno z největších lákadel celého festivalu. Vypsaná Fixa. Členové přijeli dobře naladěni a šlo to poznat hned z úvodu. Fanoušky nešetřili a vypouštěli jeden hit za druhým. Prolétli skrz naskrz celou diskografii. Jejich oblíbenost potvrdil i fakt, že davy lidí zpívali s kapelou i songy z těch nejstarších alb Brutální Všechno a Bestiálně Šťastní. Kluci děkujeme. Smích

Po Fixe na jeviště naběhnul bývalý frontman skupiny Ready Kirken Michal Hrůza. A hrůza to určitě nebyla. Moc se mi líbí, že se Michal stále drží analogového zvuku a doufám že jsem nebyl jediný, kdo ocenil poctivou instrumentální složku. Posluchači se dočkali rádiových hitů i starých songů od původních Ready Kirken. Dále jsme mohli slyšet ukázky z nově připravovaného alba Napořád. Určitě se máme na co těšit.

Celou akci zakončovala nezkrotná banda UDG. Ti projížděli křížem krážem nejznámější songy a vše vypadalo velmi nadějně až do poloviny koncertu, kdy nastali technické problémy ze zvukařské strany. Kapela se na pódium začala nudit a dělali bordel, co to šlo. Myslím, že lidé co se hudbou živí by se měli naučit v takových situacích chovat a ne po sobě házet kytary. Názor se mnou sdíleli snad všichni přihlížející. Po deseti minutách byl problém vyřešen a kapela dohrála pár posledních songů.

Každou půlhodinku jsem byl omrknout i D´n´B stage a šlo vidět, že tento trend si získává oblibu čím dál více lidí. Šílené rytmy a občas chytlavé melodie braly i mě a to nejsem v žánru znalý. Kuřáčtí gurmáni si mohli akci zpestřit návštěvou útulné čajovny. Byl jsem moc rád, že se akce opět konala v plaveckém areálu. Má to své neskutečné prázdninové kouzlo. Lidi měli spoustu místa a více možností. Suma sumárum – Dobrý zvuk, Dobré kapely a Dobrá organizace ve mně probudili zájem o další ročníky. Přijďte taky.