16 Vánoční bigbít partnerským festivalem JamRocku Žamberk!
25.12.2010
20.00
20.00

Jeden z největších festivalů u nás pomáhá menšímu, o to však tradičnějšímu festivalu!

Jedna z nejznámějších osobností české hudební scény Franta Černý z kapely Čechomor spolupořádá již 16. ročník zajímavého festivalu ve Svitavách.

Od loňského ročníku bigbítovému setkání vtiskli spolu s druhým kolegou pořadatelem Blackem myšlenku zdravého hudebního soutěžení mezi Svitavami a zbytkem světa. Letos jím bude Podorlicko. Za Svitavy nastoupí Brass Band, Z papíru, Čertůf Punk a Kilt, soupeřem jim budou Monroe z Králík, Hashberry ze Žamberka, Mothers Angels z Ústí nad Orlicí a Oboroh z Rychnova nad Kněžnou.

Historie festivalu je již velká. Pravda v prvních ročnících prostředí neodpovídalo zrovna Lucerně, ale nadšení koncertu Tiny Turner v Carnegie Hall ano.“Ostatně žádost o přenesení Vánočního bigbítu do této prestižnější hudební arény jsme s díky několikrát odmítli a stejně tak nevyslyšeli zájem mnoha hudebních veličin, jako třeba Lunetic, skupiny Kroky s Markétou Muchovou, Evy a dokonce i Vaška.

V roce 2008 jsme přenesli bigbít do nového multifunkčního kulturního zařízení Fabrika. Obavy, že tento důstojný stánek znesvětíme a zničíme se nepotvrdily. Naopak, bigbít nové prostředí nabil energií a podle znaleckých posudků vysušil stěny dřív, než se čekalo „, říká s úsměvem Black.

Za dobu konání se na podiu vystřídalo mnoho kapel. Namátkou vzpomenu skvělé revivaly Czech Faith no Moore, The Cranberries, Queen, dále Kaderus Blues, Hadry z těla, Abraxas, Walda Gang, Jolly Joker, Záviš, Nil, Trio de Janeiro, R.N.D., bubenické šou Brum-Drum-Bum, Syfon, Kowalski My, I.R.M.A., The Pink Panthers.

Zastavení zaslouží variabilní formace Verze 5, sdružení kolem Franty Černého (Čechomor) ve své době slavné kapely, která nedala spát tehdejším kulturním mocipánům. Pro později narozené připomenu, že v době předrevoluční nebylo problém zakázat kapele vystupování třeba jen proto, že hrála hlasitě nebo byla nevhodně oblečena. Kdo mi to kromě pamětníků uvěří. Nezmínit pěvecké sdružení Chorus Rumpalus, smažil bych se v hudebním pekle. Těleso udivovalo nejenom zpěvem, ale především pódiovým ztvárněním daleko předběhlo dobu.  Už samostatný konkurz členů byl zcela ojedinělý. Základní podmínkou bylo, aby uchazeči neuměli zpívat, což v konečném spojení právě tvořilo geniální soubor. V touze přiblížit se této partě nadšených zpěváků vzniklo mnoho plagiátů. V roce 2000 jsme přivítali nejlepší z nich. Chorus Rumpalus revival, složených z černošských sboristů z Harlemu. Neměnili se však jen hudebníci, ale také značka piva. Od svitavského, přes Rebela, Rychtáře, Kavalíra až po Budvar.

Vstupné je už pár roků konstantní. Do 20 hod 120 Kč po 20 hod 150 Kč.