KOMERČNÍ SDĚLENÍ: Pomyslný hold kanadské metropoli Ottawa vzdává zbrusu nová kolekce nábytku a doplňků designéra Karima Rashida

Pomyslný hold kanadské metropoli Ottawa vzdává zbrusu nová stejnojmenná kolekce nábytku a doplňků světově proslulého designéra Karima Rashida. Právě v Ottawě Rashid započal studia designu a odstartoval tak svou kariéru. Kolekce Ottawa je inspirována severskou jednoduchostí s důrazem na funkčnost produktů, ale zároveň jí nechybí Rashidův extravagantní rukopis v podobě zářivých barev, rafinovaných detailů a hravých vzorů či potisků. Exkluzivní limitovanou kolekci Ottawa zahrnující jídelní stůl, židle, úložné skříňky, ale také hrnky na kávu, mísu, vázu, koberec či lampy od Světoznámého designéra Karima Rashida je možné zhlédnout v showroomech s dánským nábytkem a doplňky BoConcept v Praze, Brně a Ostravě.

 

Kolekce Ottawa se vyznačuje užitím přírodních materiálů, jako jsou dřevo v odstínu bílé a světlé dýhy či kůže. Příroda jako by prorostla až do jejích samotných tvarů: sedáky židlí Ottawa připomínají listy, nohy židlí a jídelního stolu se netradičně rozvětvují, stolová deska je zase jemně zaoblená. Kolekce Ottawa je klasickou ukázkou „smyslného minimalismu“, jehož je Karim Rashid zastáncem. Smyslného proto, že objekty mají vyvolávat emoce, být příjemné tvarově na pohled i na omak, a minimalismu z toho důvodu, že forma produktů je okleštěná na minimum, avšak bez kompromisu ohledně funkčnosti. „Komfort má být hlavním vodítkem designu,“ říká světoznámý designér, který má na svém kontě více než tři tisíce návrhů a tři sta cen za design, mezi nimiž nechybí ani prestižní Red Dot Design Award. A dodává: „Pro nedostatek pohodlí neexistuje v designu žádná omluva.“

 

Součástí kolekce Ottawa je také příborník a skříňka, která může sloužit i jako multifunkční dělicí příčka, s atypickými zaoblenými úchytkami, jejichž zelená barva skvěle kontrastuje s jinak strohými liniemi nábytku v provedení bílého laku či dubové dýhy. V kolekci Ottawa nechybí také stylové a variabilní doplňky, jako je například sada fluorescentních váz nepravidelných tvarů, již lze složit jako puzzle nebo použít každou z nich zvlášť, bílý koberec se vzorem otisku prstu designéra či porcelánové multifunkční šálky a hrníčky na espresso s typickými Rashidovými extravagantními vzory, z nichž některé vycházejí i z jeho tetování. Lustr a stolní lampa zase svými zaoblenými tvary a užitím kombinace oranžové a bílé evokují retro styl šedesátých let. Kolekci Ottawa uzavírá černobílá oválná mísa skládající se ze dvou identických částí, které mohou fungovat i samostatně.
Nebývá zvykem, že by Karim Rashid navrhoval jako hostující designér celou kolekci, většinou se věnuje pouze jednomu produktu. U kolekce Ottawa pro BoConcept však udělal čestnou výjimku. „Značku BoConcept sleduji od otevření jeho prvního obchodu v Paříži v roce 1993 a vždy jsem si přál pro ni pracovat,“ říká Karim Rashid, jenž je držitelem více než tří set ocenění za design, jako je například Chicago Anthenaeum Good Design Award, cena I.D. Magazine Annual Design Review či IDSA Industrial Design Excellence.

 

Nábytek a doplňky z Rashidovy kolekce Ottawa lze zakoupit v showroomech BoConcept a Decoland v Praze, Brně a Ostravě.