Kanye West vyrazil na nejrozsáhlejší a nejvýpravnější turné!

zdroj: archiv kapely_Kenye West

 

“Yeezus je ten nejtemnější a nejsyrovější hudební koktejl, jaký kdy Kanye namíchal. Jde o extravagantně drsnou desku plnou tvrdého elektra, tepajícího minimalistického hip hopu, podivných zvuků a industriálního gear-grindu.” Rolling Stone.

V tomto duchu se nese také Yeezus Tour, které probíhá až do poloviny prosince v USA v celkem 29 městech. Pro něj oslovil ke spolupráci jen ty nejschopnější kreativce z celého světa, se kterými se v minulosti setkal. Yemi A.D. byl požádán, aby se stal režisérem a choreografem této doposud produkčně nejrozsáhlejší tour v kariéře Kanyeho Westa.

 

Zmiňme alespoň několik osobností z Westova současného týmu: Vanessa Beecroft (design and art supervision) – kontroverzní umělkyně žijící v L.A. Ve svých dílech ztvárnňuje témata narcismu, voyerismu či feminismu, kterými oslovila Miuccia Pradu či Toma Forda. Jeff Bhasker (music, creative) – dlouholetý Westův producent a trojnásobný držitel Grammy ( Run This Town – Jay Z & Rihanna & Kanye West; All Of The Lights – Kanye West; We Are Young – Janelle Monaé). Virgil Abloh (art supervision) – zakladatel společnosti PYREX VISION – streetwearové kousky z jeho dílny jsou oblíbené právě u Westa či Wize Khalify. Dan Kamihira (illusionist) – tvůrce motivů show pro Davida Copperfielda.

V kreativním týmu nechybí ani dlouholetá spolupracovnice Westa – zvuková inženýrka Laura Escudé. Ta se také podílela na debutovém EP Yemiho A.D. a jeho projektu Equals. To Yemi pokřtil v září tohoto roku. Výčet kreativců není ani zdaleka kompletní.Pódiová show využívá ty nejmodernější přístupy, které může současná koncertní produkce nabídnout – zmiňme například dosud největší  LED kruhovou plochu (60 stop) využitou pro ztvárnění oblohy nad pódiem. Ta umocňuje další elementární artikly, kterými jsou například motivy skal, útesů a ostrovů.

Před nedávnem došlo při transportu na další zastávku turné k nehodě jednoho z kamiónů, při které byla LED scéna poškozena. Ta je pro celé turné zásadní a její oprava způsobila 2 týdenní nucenou přestávku.

 

Stejně jako při předchozí spolupráci s Westem i nyní Yemi rozhodoval a vybíral, které z předvybraných 150 tanečnic vytvoří finální skupinu. Po náročném 14-ti denním tréninku implementoval Yemi A.D. konkrétní role dvanácti tanečnic, postava Ježíše, chlupatá bestie, či 12 ženských mnichů, do celé scény, ve spolupráci s ostatními kreativci vyprodukovali 2 hodinovou show pro Yeezus Tour. Jedinou českou tanečnicí účastnící se turné jeLucie Drábková, ta je současně kapitánkou týmu tanečnic.

Součástí pódiové show je také křeslo z ženských těl, které pro Westa Yemi připravil, jak sám říká, jedná se o jednu nejkontroverznějších částí choreografie.

 

Yemi A.D. se coby člen české umělecké scény podílí na tomto ambiciózním projektu, který byl pro něj rozhodně velkou výzvou. “Společně s Westem a kreativním týmem z celého světa jsme připravili show, ve které vyprávíme životní příběh Yeezuse (Kanye Westa). Na epické scéně složené z hory, ostrova a obří kruhové obrazovky performuje také 12 tanečnic, chlupatá bestie a Ježíš, který jediný dostane Westa do kolen. Tohle je zatím největší projekt, který mám tu čest režírovat. Je to poprvé, co mě Kanye oslovil na tuto funkci a já si stále zvykám a snažím se nezklamat jeho maximální očekávání.” Doufejme, že turné v rámci evropských zastávek zavítá příští rok také k nám, abychom mohli jejich precizní spolupráci zažít a ocenit přímo na vlastní oči.

 

Yeezus Tour
29 měst, 22 kamionů, 10 tourbusů, více než 150-ti členný tým. Westovo první americké turné po pěti letech od Glow in the Dark TourKanye Westse hlásí ke křesťanství a hledání boha je ústředním tématem Yeezus Tour. Dělá to však opět svým vlastním osobitým způsobem, což rozpoutalo v mediích po celém světě bouřlivou diskuzi. Po většinu koncertu je West zahalen v masce, jejímž tvůrcem je belgický fashion designér Maison Martin Margiela.

V New Yorku se show uskutečnila v Madison Square Garden, a to hned dva večery po sobě. Netřeba dodávat, že tato hala v srdci Manhattanu je mylníkem pro sólová vystoupení umělců, kteří tvořili hudební historii, i vrcholové sportovce (například v rámci utkání NHL či NBA). Jen několik málo umělců z naší země zde slavilo úspěch, Yemi A.D. je jedním z nich.