LIPO z BPM chce víc než hudbu..a ty?

Domácí hip hop občas připomíná rodinou klenotnici. Klenotnici plnou keců a frází, navlékaných jak perly na nekonečný náhrdelník. Skříň na marné pokusy o trapné kauzy a skandály. Připomíná partu kluků s mindrákem z vlastního já. Partu kluků, co leští formu něčemu, co zapomnělo na obsah. Partu kluků, které chybí talent, ale ještě víc jim chybí vůle, vytrvalost a pracovitost. Lipo z BPM do téhle „smetánky“ nikdy nepatřil, ale přesto: neprotiřečí si teď trochu? Nevzdal to a není teď zaběhlému rapovému klišé blíže, než kdy jindy? Ani náhodou.

 

Není trochu nedočkavej a nepředbíhá trochu, když nejdřív točí klipy, než desku? Ne. Nenatočil dva klipy a 0,3 skladby. Víra ve vlastní cestu mu nechybí, sólo LP aka skladeb tucet hlásí hotov. Klipy točí proto, aby o albu dal světu vědět dřív, než rok po jeho vydání. Tvrdí, že hip hop potřebuje téma a ne prázdné klišé, přesto ve druhém singlu řeší právě svůj vztah k hiphopu? Je to asi osudová láska. Nejde jen o téma, ale i způsob jeho zpracování a tady Lipo trefuje dvě mouchy za cenu jedné – text o balancování mezi smysluplným obsahem a rezignováním na něj ve jménu „zábavy“ dává do sakra šlapajícího beatu. Jestli jste chtěli důkaz, že do hitového beatu není nezbytně nutné plácat kraviny, jmenuje se “Víc než hudba?“

httpv://www.youtube.com/watch?v=QRGK1dHNKms

Zkrátka ať se vám to líbí nebo ne, Lipo z BPM je tu znovu a v plné formě. Znovu má co říct. Znovu má parádní buben od týpka jménem ODD, o kterém ještě uslyšíte (aranžema se na něm tentokrát podílel i Martin Ledvina). Znovu má solidní video. A znovu je úplně jedno, že má gesta jak kdyby za mlada snil o kariéře rockového zpěváka, co vzývá davy na fotbalovém stadionu, protože tohle je „čistý hip hop“. „Prošel jsem krizí a při ní ztratil hlad / hip hop byl skutečností, co mi už nemá co dát. Kdyby jeden posluchač, budu stále hrát / Srdce je orgán, který nejde snadno obelhat.“ Lipo chce od hiphopu jen jedno, aby byl víc, než jen hudbou. A co od něj chceš ty?

 

Lipo a jeho sólo LP přichází ještě tento podzim a další info, jména hostů a zbytek podrobností přijde ještě dříve.