Bezstarostní The Dø budou léčit optimismem i v Praze!
17.4.2012
19.00

foto: archiv kapely_The Dø

EuroConnections:  THE DØ /FR/FI + TOXIQUE /CZ

Palác Akropolis úterý 17. dubna 2012 19,30 hodin

 

 

Dubnové EuroConnections přivítají jaro s výstředním indiepopem finsko-francouzské dvojice The Dø. Jejich volnomyšlenkářské písničky bezstarostně vystřelují do folku, rocku či hip hopu a posluchače okouzlují svým bezprostředním optimismem. Hvězdy letních festivalů a jeden z největších hudebních importů Francie budou dobrou náladu servírovat v Paláci Akropolis 17. dubna. Jako předkapela se představí v exklusivním poloakustickém setu domácí Toxique. Stálice českého electropopu, v jejichž čele stojí nepřehlédnutelná Klára Vytisková, oslavily na jaře pět let své existence a k výročí si nadělily novou desku nazvanou Tip for Grown Up Kids. Toxique v roce 2009 získali cenu Anděl za objev roku a nedávno se podíleli na kritikou velmi chválené desce Lenky Dusilové nazvané Baromantika.

 

Někdy je lepší při hudbě přestat dumat nad žánrovými škatulkami a jen si užívat. Skupina The Dø svým nakažlivým svobodomyslným mixem pobláznila Francii i Skandinávii a určitě mu podlehne i srdce českého posluchače. Duo nazvané podle solmizační slabiky noty C tvoří zpěvačka Olivia Merilahti pocházející z Finska a francouzský multiinstrumentalista Dan Levy a svůj bláznivý popový mišmaš zatím namíchali na dvou dlouhohrajících deskách. Debut A Mouthful byla vůbec první anglicky zpívanou nahrávkou domácího interpreta, která dobyla číslo jedna francouzského albového žebříčku.

 

Ochutnávka-The Dø-Slippery Slope:

httpv://www.youtube.com/watch?v=OYXUVSC–Fs

 

Olivia a Dan se potkali před sedmi lety při práci na doprovodné muzice k filmu Říše vlků (Empire of the Wolves) a o několik měsíců později už za sebou měli první EPčko. Zkušenosti sbírali psaním hudby pro divadelní představení, balet nebo krátké filmy a první fanoušky získali přes portál MySpace, kam nahrávali své písničky. Eklektické debutové album A Mouthful vydané v roce 2008 je vyneslo mezi nejopěvovanější objevy starého kontinentu a The Dø strávili následující dva roky koncertováním po celém světě. Zahráli si i na velkých festivalech jako jsou dánské Roskilde či australský V Festival. Druhé album Both Ways Open Jaws se do francouzských obchodů stěhovalo v březnu loňského roku, zbytek světa se ale dočkal až na podzim. Skvěle přijatá deska jim vysloužila srovnání s excentrickými popovými inovátory jako jsou Sufjan Stevens, Joanna Newsom či rapperka M.I.A. Severský cit pro melodii, který v sobě Olivia nemůže zapřít, pak připomíná třeba The Cardigans.

 

„Chceme dělat muziku, k jejímuž poslechu nepotřebuješ žádný návod,“ říká Dan Levy a Olivia Merilahti dodává: „Pořád hledáme dokonalou píseň a věříme, že pokud taková píseň existuje, pak ji můžeme aranžovat miliony různých způsobů“. Jejich nápady doslova nabitá hudba surfující nad všemi žánry disponuje skoro léčivými účinky. O její síle se budou moci přesvědčit i domácí posluchači při české premiéře The Dø na večírku EuroConnections 17. dubna v pražském Paláci Akropolis. Koncert pořádá Palác Akropolis ve spolupráci s Francouzským Institutem v Praze.

 

Ochutnávka-předkapela Toxique-novinka Toxique Girls:

httpv://www.youtube.com/watch?v=hO_caRS3RuE

 

A co ke svému vystoupení coby předkapela dodávají Toxique?

„Když jsem se dozvěděli, že bychom měli zahrát v Akropoli jako hosté The Dø, měli jsme trochu smíšené pocity. Ne, že bychom snad nebyli rádi za tak milou společnost! Problém byl ale v tom, že The Dø jsou jednou z našich nejoblíbenějších kapel a jejich poslední desku sjíždíme pořád dokola – tudíž většina z nás už měla na jejich koncert dávno koupený lístek. Co s tím? Rozhodli jsme se, že lístky darujeme kámošům a koncert si užijeme z druhé strany sálu. Pokusíme se ten večer trochu usměrnit naše electrochoutky a připravíme si akustičtější verzi naší nové desky Tips For Grown Up Kids. Na tenhle večer se fakt strašně těšíme! A vy?“