Bomba emocí a prožitku vážné hudby aneb André Rieu v O2 Aréně

Pražskou O2 Arénu 1.května 2018 zaplaví romantika, se svým orchestrem přijede nizozemský virtuóz, bavič a držitel 3 cen Brit Awards, André Rieu. Tento nevšední houslista si vysloužil lichotivé přízvisko „král valčíku“ ne nadarmo. Hraje klasiky jako Mozart či Strauss jak na zámcích, tak v hokejových arénách a publikum vždy uchvátí svým charismatem a neobyčejně zábavným podáním klasické a vážné hudby.

 

Sílá prožitu z jeho koncertu je nepopsatelná, pomáhá tomu také jeho orchestr o padesáti členech, jež je největší soukromý orchestr na světě. Prodal 40 milionů alb, která se pravidelně umisťují v TOP 5 britských hitparád.

 

Sám André se však na Prahu velmi těší:

,,Praha je jedním z nejkrásnějších měst, kde jsem vystupoval. Její architektura a historie je prostě překrásná a úchvatná. A stejně tak i zdejší publikum je jednoduše báječné a vždy mě vřele přivítá. Velmi mne těší, jak fanoušci dávají najevo své nadšení. Češi opravdu milují hudbu a myslím, že neexistuje moc zemí, které by měli tak bohatou folkloristickou tradici. Nádherné tance, kostýmy a samozřejmě velcí skladatelé, jako třeba Antonín Dvořák – Češi mají být na co hrdí,“ pochvaluje si André Rieu.

 

Netěšilo ho hrát Mahlera, Beethovena a všechny ty velké klasiky a měl pocit, že to netěší ani publikum. Proto před 30 lety založil orchestr a od té doby hraje jen hudbu, která ho chytne za srdce. Roky tak koncertuje po celém světě s valčíky Johanna Strausse, ale třeba i hudbou od Andrewa Lloyda Webera a těší se tak velkým úspěchům. Má za to, že by se skladby těchto velikých hudebníků měly hrát pro co největší publikum, jelikož skládali hudbu pro lid, ne jen pro elitu.

 

André Rieu hraje na velmi vzácný nástroj, na housle, které vyrobil sám slavný Antonio Stradivari. Dnes se prodávají za miliony. Svoje stradivárky si nahrává. Absolvují spolu s ním ročně sto tříhodinových koncertů. Jsou hrané a slyšené mnohem víc než jakýkoliv z těchhle slavných nástrojů.

 

I přesto, že Rieu už je v důchodovém věku, na konec kariéry či odpočinek nepomýšlí ani v nejmenším.  Koncertování nepovažuje za práci, především je to pro něj zábava. Nejvíc ze všeho jej naplňuje, když se baví publikum a jeho kolegové v orchestru. Ale samozřejmě tráví rád čas s rodinou. Se svou manželkou, s níž je čtyřiadvacet let, syny a pěti vnoučaty často pobývají na zámku, o kterém dlouhá léta snil, a před pár lety si jej pořídil. Není velký, ale je velmi romantický. Sám o sobě říká, že je velmi šťastný muž.