FILM: Do českých kin míří film Christopha Honoré Milovaní s Catherine Deneuve, Chiarou Mastroianni a Milošem Formanem v hlavních rolích!
1.12.2011
20.00

Chiara Mastroianni jako Vera a Miloš Forman jako její otec Jaromil ve filmu Milovaní

Film francouzského režiséra Christopha Honoré MilovaníCatherine Deneuve, Ludivine Sagnier, Chiarou Mastroianni a Milošem Formanem v hlavních rolích, míří do českých kin, kde si svou distribuční premiéru odbyde 1. prosince. Snímek o vztahových eskapádách Madeleine (Ludivine Sagnier a po letech Catherine Deneuve) a její dcery Very (hraje ji skutečná dcera Deneuve Chiara Mastroianni) se odehrává se uprostřed Paříže, Prahy, Londýna a Montrealu a je prokládaný šansony z dílny Alexe Beaupaina, které místy nahrazují herecké dialogy. V roli lékaře Jaromila, do kterého se Madeleine zamiluje, se ve filmu objeví Miloš Forman. Film vznikl ve francouzsko-bristko-české koprodukci, ve vedlejších rolích se tak objeví například Pavel Liška nebo Zuzana Kronerová. Roli Veřina bývalého přítele Christophe Honoré svěřil svému „dvornímu“ herci Louisi Garrelovi.

 

Příběh filmu Milovaní zahrnuje časové období více než čtyřiceti let a odehrává se především v šedesátých a devadesátých letech minulého století. Na začátku filmu se prodavačka v luxusním pařížském obuvnictví Madeleine (Ludivine Sagnier a po letech Catherine Deneuve) vášnivě zamiluje do českého lékaře Jaromila (Rasha Bukvic a posléze Miloš Forman), aby za ním odešla do Prahy, po příchodu sovětských vojsk však utíká se svojí dcerou Verou (Chiara Mastroianni) zpátky do Paříže. O dvě desítky let později sledujeme dospělou Veru, která se stejně vášnivě jako její matka, avšak nešťastně, zamiluje v Londýně do Hendersona (Paul Schneider), který je gay. Madeleine se mezitím znovu provdala, ale stále se příležitostně a o to vášnivěji stýká v Paříži s Jaromilem (Miloš Forman). Madeleine i Vera zobrazují elegantní a nonšalantní Pařížanky na konci 20. století, které jdou za hlasem svého srdce přes všechny překážky, aniž by ztratily svou noblesu a tvář. Obě hlavní postavy, Madeleine i Vera, mají podle slov režiséra Christopha Honoré ohromnou schopnost milovat, ale svým způsobem zůstávají věrny svým milostným příběhům. „A tento film zůstává věrný konceptu francouzské kinematografie, mému způsobu práce s herci a hercům samotným, s nimiž spolupracuji poněkolikáté,“ říká k atmosféře filmu Honoré. Důležitou roli ve filmu hrají také hudební „vsuvky“, kdy herci text zpívají v duchu francouzských šansonů. „Miluju ducha hudebních komedií. Nikdo tam nefňuká, nikdo si v nich nestěžuje,“ uvádí Honoré. „Pořád tam visí ve vzduchu šance, že se objeví nějaký lyrický moment, který zvrátí tragédii všedního dne,“ dodává režisér.

 

Film Milování vznikl ve spolupráci společností Why Not Productions, France 2 Cinéma, Sixteen Films, Negativ a byl také podpořen Státním fondem České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Režisér Christophe Honoré navazuje s Milovanými na úspěch svého předcházejícího filmu, muzikálu Písně o lásce (Les chansons d’amour), jež byl v roce 2007 uveden v Cannes v hlavní soutěži a získal také Césara za nejlepší hudbu.